Jak pěstovat aloe vera: Kvůli chybám mnozí přichází o zázračný elixír na mnoho neduhů

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 22.12.2023 07:00
Jak pěstovat aloe vera: Kvůli chybám mnozí přichází o zázračný elixír na mnoho neduhů

Aloe vera je považována za nenáročnou rostlinu, kterou jen tak něčím nezničíte. Bohužel, není tomu tak úplně. Jaké chyby při pěstování ji mohou zničit?

Aloe patří k rostlinám, které nejsou složité na pěstování. Je však potřeba dodržet několik pěstitelských zásad, které podpoří rostlinu ve správném růstu. Vy si tak budete moci užívat z benefitů, které aloe nabízí – a že jich není málo. Jakým chybám se při pěstování aloe vyhnout? A jak tuto decentní, ale přesto krásnou rostlinku využít?

Nedostatek světla

Aloe se nebude dařit ve stínu. Ke svému zdravému růstu vyžaduje mnoho světla, a to až 8 hodin denně. Je však třeba se vyhnout přímému slunečnímu svitu, neboť by se listy mohly spálit. Ideální bude, když ji postavíte na východní parapet. Pokud aloe nebude mít dostatek rozptýleného světla, její listy mohou začít opadávat. Určitě je také vhodné, když ji každého půl roku otočíte, aby rostla rovně. 

Aloe vera

Příliš mnoho vody aloe nesvědčí

Je potřeba si uvědomit, že se jedná sukulent, a tak, jako většina těchto druhů, si ukládá vodu ve svých listech, ale i kořenech. Pakliže sukulent zaléváte příliš, půda je stabilně vlhká, po čase dojde k zahnívání kořenů. Dbejte na to, aby mezi každou zálivkou zemina proschla. Obecně lze říci, že v letním období můžeme aloe zalévat jednou za dva týdny, v zimě jednou za 3 až 4 týdny.

Vlhké prostředí aloe nesvědčí

Nenechte se ošálit, ale aloe nesnese vysokou vzdušnou vlhkost, má raději suché ovzduší. To však ale nemusí vyhovovat ostatním pokojovým rostlinám. Můžete ji umístit do obývacího pokoje, ale také například do ložnice, kde není tolik vlhko. A pokud si občas při respiračním onemocnění zvlhčujete vzduch, aloe to neuškodí. Obecně lze říci, že je aloe v ložnici doporučována, neboť čistí vzduch a uvolňuje kyslík po celou noc. 

Aloe vera

Těžká a nepropustná půda

Půda pro aloe by měla být lehká a vzdušná, aby kořeny měly dostatek kyslíku. Zároveň, aby přebytečná voda odtékala. Substrát volte speciální pro sukulenty a nikdy nezapomínejte na drenážní vrstvu. Co se týká hnojení, není nutné. Pokud však chcete velkou úrodu listů, hnojte kompostem, a to jednou za půl roku. 

Jak využít listy aloe

Aloe má v listech ukrytý léčivý gel, který je vhodný jak na akné, popáleniny, opar, tak i na atopický ekzém. Pro získání této dužiny jednoduše rozkrojte list a potírejte s ním postižená místa. Pokud jezdíte k moři, neváhejte smíchat tělový krém s gelem z listů. Má úžasné chladivé účinky. A pokud se stane, že si spálíte kůži, poskytne vám okamžitou úlevu. Gel z listů naneste na strie nebo celulitidu a pomocí masáže ho vmasírujte do pokožky. 

Gel z aloe vera

Ta zůstane hebká, vláčná, po čase bez celulitidy a strií. Aloe lze také užívat vnitřně. Obsahuje mnoho enzymů podporující trávení, ale i řadu vitamínů a minerálních látek. Pozor si však dávejte na latex, který způsobuje zažívací potíže. Z toho důvodu neseškrabávejte gel až do listu

Mohlo by Vás zajímat

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

zavřít reklamu
×
Reklama