Pěstování lopatkovce: Důležité pěstební kroky, které vedou k bujnému květenství a zdravým listům

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.04.2024 07:00
Lopatkovec

Lopatkovec patří mezi velice oblíbené pokojové rostliny, které zdobí nejednu domácnost. Při správné péči vám pokvete i několik měsíců v roce. Jak na správné pěstování lopatkovce?

Lopatkovec neboli toulcovka pochází z tropických lesů jižní Ameriky, kde roste ve vlhkém, ale i polostinném prostředí s dostatečným množstvím rozptýleného světla. A právě takové podmínky bychom lopatkovci měli zajistit i doma, aby nádherně kvetl. Přímé sluneční paprsky mu totiž nesvědčí, spálily by mu listy. Jak tedy o lopatkovec úspěšně pečovat?

Kam lopatkovec umístit

Vzhledem k tomu, že lopatkovec vyžaduje vlhčí prostředí, skvělou volbou je také okno v koupelně. Pozor však na přímé slunce. Umístit ho můžete klidně i na komodu do ložnice, pokud máte okno orientováno na jižní stranu. Pokud ne, umístěte ho na parapet. Dlouhé roky je tato rostlina známá tím, že z ovzduší eliminuje toxiny, tudíž vytváří zdravé prostředí v domácnosti. Proto se hodí i do pracovny nebo do obývacího pokoje. Držte ho dál od přímého slunce a poskytněte mu dostatečné množství rozptýleného světla.

Lopatkovec

Lopatkovec vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost

Jelikož rostlina pochází z tropických lesů, vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost i v našem prostředí. Je tedy vhodné k rostlině umístit fontánku či květináč s lopatkovcem umístit do misky s vodou na oblázky. Vhodné je také pravidelné rosení listů, nikoli však květů. Dobrou službu rostlině zajistíte, pokud její listy budete pravidelně zbavovat prachu pomocí jemného hadříku.

Zálivka a teplota v místnosti

Příjemná pokojová teplota kolem 22 °C bude pro lopatkovec ideální. Pokud teplota u okna klesá pod 15 °C, raději jej postavte naproti oknu. Co se týká zálivky, vždy zaléváme pouze odstátou vodou nebo vodou dešťovou. Nikdy ne chlorovanou. Zálivku aplikujte tak, aby byl substrát v květináči stále mírně vlhký, ale pozor na přemokření. Pokud lopatkovec neabsorbuje vodu z misky za půl hodiny, vylijte ji. V zimě vyžaduje zálivku přibližně jednou týdně. Pokud si se zálivkou nebudete jisti, vždy počkejte, až substrát v květináči na povrchu mírně proschne.

Hnojení a potíže s listy

Pokud lopatkovci hnědnou špičky olistění, vysílá vám signál, že vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost. Obsáhlé hnědnutí souvisí s přemokřením. Svěšené listy říkají, že má rostlina málo zálivky. Žluté pruhy značí spálení od sluníčka. A naopak, pokud žloutnou celé listy, lopatkovec nemá dostatek světla. Hnojení aplikujte od jara do podzimu 1x za 14 dnů. Zvolit můžete hnojivo pro pokojové rostliny, ale také bramborové slupky, o kterých jsme psali v minulém článku. Co se týká přesazování, provádějte ho pouze jednou za 3 roky, častěji ne. Pokud lopatkovec přelijete a začne zahnívat, přesaďte jej bez ohledu na roční období i interval mezi posledním přesazením.

Mohlo by Vás zajímat

Okurky
publikováno 17. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Žloutnutí listů okurek: Jak mu zabránit, abychom sklidili bohatou úrodu

Oybin
publikováno 15. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Výlet parní lokomotivou na německý hrad Oybin

Angrešt
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní hnojení angreštu zajistí bohatou úrodu a sladké plody: Jak a čím hnojit?

zavřít reklamu
×
Reklama