Jaké rostliny zvlhčují ovzduší? A jaké naopak pohlcují vzdušnou vlhkost a zabraňují tvorbě plísní

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 05.12.2023 07:25
Pokojové rostliny

Rostliny by měly být v každé domácnosti, neboť nám dělají radost, ale také pohlcují vlhkost či čistí vzduch od škodlivin. Jaké z nich bychom měli mít doma?

V zimním období, většinou pak v bytech, panuje nepříjemné suché ovzduší, které není příliš příjemné. Naopak většinou v domech, a to v těch starších, máme vyšší vlhkost, která způsobuje nejen plísně, ale také respirační potíže. Věděli jste, že vám mohou pomoci květiny? Které z nich vám s výše zmíněnými potížemi pomohou? 

Jaká je optimální vlhkost v domácnosti

Za takzvaně zdravou vlhkost v domácnostech považujeme 45 až 60 %. Pokud je vyšší než 70 %, nenechávejte nic náhodě a řešte ji. Bohužel vysoká vzdušná vlhkost časem způsobí vznik plísní, a to nejen za skříní, ale i klidně v rozích místnosti. A jak jistě všichni víme, plíseň způsobuje respirační onemocnění, jako je astma a jiné. 

Ze všeho nejdříve si pořiďte vlhkoměr. Nezapomínejte také na pravidelné a důkladné větrání. To byste měli provádět alespoň dvakrát denně. Tedy ráno a večer. Nejlépe však do průvanu. Bohužel však ani příliš suchý vzduch v domácnosti není vhodný, neboť může způsobovat dráždivý kašel, pálení očí, suché nosní sliznice a další. Jaké rostliny vám pomohou se suchým či vlhkým ovzduším v domácnosti?

Jaké rostliny pohlcují vlhkost

Začneme tedy velice oblíbenou rostlinou zvanou lopatkovec. Nejenže nádherně vypadá, ale také nám může pomoci s vlhkostí. Díky své vlastnosti pohltit vodní páry z ovzduší, bude ideální do kuchyně, koupelny, obýváku či do ložnice. Navíc také funguje jako čistička vzduchu. Mezi další patří zelenec chocholatý, který pohlcuje vzdušnou vlhkost a má rád rozptýlené světlo. Opět ideální rostlina do obývacího pokoje či do ložnice i jinam. Taktéž se jedná o skvělou čističku. 

Lopatkovec

I břečťan zajistí skvělou službu. Umístěte ho například do závěsného košíku blíž ke stropu, kde dokáže pohltit přebytečnou vlhkost. Poslední rostlinu, kterou uvedeme, je kapradina. Umístěte ji do vlhkého rohu, například do koupelny, do kuchyně či do obývacího pokoje. Také pohlcuje toxiny, jako je formaldehyd, benzen a další. 

Rostliny zvlhčující ovzduší

Mezi nejznámější rostliny, které mají schopnost zvlhčovat vzduch, patří oblíbený zamiokulkas. Je nenáročný na péči a nádherně vypadá. I dračinec nepřijde vniveč. Taktéž se jedná o nenáročnou rostlinu, která nám ráda přerůstá přes hlavu. Banánovník je u nás méně pěstovaný, ale dokáže zvlhčit vzduch a pohltit toxiny z ovzduší, a dokonce i prach.

Mohlo by Vás zajímat

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

zavřít reklamu
×
Reklama