Účinná ochrana růží před černou skvrnitostí a padlí

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 19.05.2023 05:00
růže

Nádherné růže zdobí nejednu zahradu. Bohužel však i je ohrožují různí škůdci a choroby, a proto jsme pro vás připravili několik způsobů, jak tyto půvabné krásky ochránit.

Růže nejčastěji trpí na černou skvrnitost nebo padlí, a to i tehdy, pokud jim věnujeme maximální péči. K tomu, aby byly keře napadeny škůdci, stačí mírná zima, kdy mrazy nejsou tolik silné, aby zlikvidovaly zárodky škůdců. Proto, pokud máte na zahradě tyto křehké královny, snažte se je ochránit před nemilosrdnými chorobami účinný způsobem.

Prevence je zásadní

Mnoho pěstitelů dává přednost kultivarům, které jsou odolné vůči mnohým chorobám. Pokud tedy plánujete novou výsadbu růží, jistě se poohlédněte po takových, které jsou méně náchylné. Nikdy nezapomínejte, že prevence je velice důležitá. Navíc růže patří k rostlinám, o které pěstitelé musí pečovat. Jednoduše řečeno – jejich krása není zadarmo. Určitě bude vhodné věnovat pozornost přihnojování a pravidelné zálivce. Nezapomínejte ani na kontrolu listů a stonků. Je jisté, že bojovat se škůdci je lepší ihned v začátcích.

Účinná ochrana růží před černou skvrnitostí a padlí

Ochraňte růže před padlí

Padlí nikdo nevidí rád. Jedná se o houbovou chorobu, která se vyskytuje nejen na růžích, ale také na angreštu, rybízu a dalších rostlinách. Ideální podmínky pro šíření této choroby je vlhké a poměrně teplé počasí (22 stupňů Celsia), dále déšť, rosa, mlhy a teplo. Tato kombinace je pro mnoho z nich pohromou. Pokud se na rostlině objeví padlí, jako první si na listech všimnete bělavého povlaku. Napadeny také mohou být květní kalichy, poupata a konce výhonů. Často se však stává, že si padlí mnozí zahrádkáři pletou se zbytky zaschlých hnojiv nebo s prachem, proto buďte opatrní.

Účinná ochrana růží před černou skvrnitostí a padlí

Pokud si však tohoto projevu všimnete, reagujte okamžitě. Napadené části odřízněte a spalte. Před vysazením růží také dbejte na správné umístění. Místo by mělo být vzdušné a osluněné. K prevenci a základní péči patří i pravidelný řez růží. Pozor si jistě dávejte na nevhodné hnojivo, které je dusíkaté, i to může podporovat vznik padlí. A pokud už se tato choroba na růži objevila, smíchejte 4 polévkové lžíce hydrogenuhličitanu draselného, 4 lžíce rostlinného oleje, ½ lžičky mýdla a 4 litry vody. Vše smíchejte a naneste na napadené růže.

Ochrana růží před černou skvrnitostí

Černá skvrnitost je pro růže stejnou pohromou. Narozdíl od padlí ji rozeznáte vždy. Projeví se totiž jako černohnědé fleky na listech. Opět se jedná o houbové onemocnění, kterým trpí méně odolné druhy. A co je nejhorší? Poměrně špatně se proti němu bojuje. Důležitou prevencí je, abyste nezalévali keř přes listy. Dále také odstraňujte napadené listy, a to i ty, které jsou popadané kolem keře.

růže

Při výsadbě nových růží volte slunné místo a dostatečnou vzdálenost mezi jednotlivými keři, aby cirkulace vzduchu byla dostatečná. Dbejte také na přiměřenou zálivku a výživu. Jelikož se jedná o vážné onemocnění, doporučujeme, abyste se proti skvrnitosti bránili preventivně, a to pomocí fungicidního postřiku proti houbovým chorobám. Nejpozději ho však použijte při prvních příznacích. Při onemocnění keře nedoporučujeme zkoušet domácí postřiky, ale zvolte ty, které jsou na daný problém určeny.

Mohlo by Vás zajímat

Mercedes-Benz třídy G
publikováno 14. 5. 2024 autor David Vanda

Mercedes-Benz třídy G naplno naskakuje na vlnu e-mobility

Angrešt
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní hnojení angreštu zajistí bohatou úrodu a sladké plody: Jak a čím hnojit?

Rajčata
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo z droždí: Nedoceněný poklad, který má aktuálně největší využití

zavřít reklamu
×
Reklama