Jak vyčistit myčku na nádobí a prodloužit tak její životnost

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 07.06.2023 12:25
myčka na nádobí

Myčka na nádobí se v posledních letech stala standardem mnohých domácností. Jedná se o velkého pomocníka, o kterého bychom měli patřičně pečovat.

I když myčka myje nádobí, je v ní mycí prostředek a voda, občas také potřebuje pročistit. Myčka si sice s mnohými nečistotami poradí, jsou v ní ale místa, která se sama nepročistí. Aby váš pomocník nezapáchal a odváděl svou práci na jedničku, dopřejte mu péči. Nejenže bude hygienicky čistý, ale také déle vydrží bez poruch. 

K vyčištění myčky stačí málo

Pokud při čištění domácnosti preferujete ekologické prostředky, bude pro vás tento způsob ideální. K tomuto kroku vám bohatě stačí dvě suroviny. Těmi jsou jedlá soda a bílý ocet. Lihový ocet, který seženete v každých potravinách můžete také použít, ale doporučujeme ten bílý, protože je koncentrovanější a má lepší účinky. Obě suroviny odstraní z myčky usazeniny, mastnotu, ale také případné plísně. A kde lze sehnat bílý ocet? Na internetu, v drogerii či v některých lékárnách.  

myčka na nádobí

Jaký je postup při čištění myčky

Než zapnete myčku, doporučujeme, abyste ručně, a to pomocí houbičky na nádobí nebo jemného hadříku a mycího prostředku na nádobí, umyli těsnění na dvířkách. Ono sice vypadá čistě, ale pokud jej pravidelně, klidně každý týden neumýváte, skrývají se pod ním nečistoty, ale také plísně. Jednoduše a opatrně utřete místo pod těsněním, a to tak, abyste jej nepoškodili. To stejné proveďte i kolem ostatního těsnění v myčce. Dále vytáhněte filtr a vyjměte z něj zbytky jídla a tak dále. Vraťte jej zpět a vezměte si jedlou sodu. 

jedlá soda

Stačí přibližně jeden hrnek sody vysypat po celém dně myčky a zapnout program s vysokou teplotou. Nechte myčku, aby myla přibližně polovinu času mycího programu. Poté otevřete dvířka a do myčky nalijte jeden hrnek octa. Pokud použijete běžný lihový ocet, nalijte dva hrnky. Poté nechte program dojet až do konce. Pro udržení čisté myčky bez zápachu a zářivých sklenic, doporučujeme nalévat trochu octa do zásobníku pro leštidlo.  

Mohlo by Vás zajímat

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

zavřít reklamu
×
Reklama