Účinný postřik na mandelinku bramborovou: Jak na ni, aby vám nezničila úrodu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 29.06.2023 12:47
mandelinka

Mandelinku bramborovou nelze přehlédnout. Jedná se o krásně zbarveného brouka, kterého i přes jeho krásu na zahradě nechceme. Jak se ho nejlépe zbavit?

Mandelinku pozná každý pěstitel. Má krásné žlutooranžové zbarvení a charakteristické černé pruhy na krovkách. Sice se jedná o velmi krásného brouka, ale zároveň také o závažného škůdce, který si rád pochutná na lilkovitých rostlinách. Jak se nejlépe a přírodní cestou zbavit tohoto škůdce, který děsí snad každého pěstitele? Existuje mnoho přírodních postřiků, díky kterým se mandelinek zbavíte. 

Jak si poradit s mandelinkami na zahradě

Určitá prevence není bezvýznamná. Proto je jistě dobré, abyste na záhoně střídaly plodiny, zvážili použití fólií a vysadili kolem lilkovitých rostlin některou zeleninu nebo bylinky, které alespoň z malé části mandelinky odpudí. Například kopr, křen, šalvěj, celer, máta a další. Pokud tyto preventivní kroky provádíte i vy, ale bohužel se vám mandelinky na zahradě objevily, vyzkoušejte se jich zbavit pomocí mýdlového roztoku. 

mýdlo

Stačí smíchat pět litrů vody a půl kostky přírodního mýdla. Roztok rozmíchejte a večer aplikujte na rostliny ze všech stran. Vyzkoušet také popel, který by se měl aplikovat časně zrána, kdy jsou na rostlinách kapky rosy. Dále pak tabákový postřik. Stačí půl kilogramu tabáku vařit ve dvou a půl litrech vody, přibližně hodinu, poté pošplíchejte rostliny.

Další možnosti, jak se zbavit mandelinky

Vylouhovat můžete také kávovou sedlinu, přecedit a aplikovat na rostliny. Pomoci může i postřik z česneku, listy ořešáku nebo kopřiv. Pokud byste chtěli raději vyzkoušet něco silnějšího, pořiďte si na zahradu krůty nebo kachny. Mandelinky vyzobou a budete mít po starostech. A pokud máte čas, vezměte kyblík a všechny mandelinky vysbírejte. Bohužel ale na tento krok mnoho lidí čas nemá, a proto raději sáhnou po chemickém postřiku. 

krůta

Pokud se tedy raději přikláníte k tomuto způsobu, doporučujeme využít insekticid na přírodní bázi s obsahem spinosadu. Jedná se o produkt, který se získává fermentační činností užitečných bakterií. V případě, že máte malé políčko a čas, můžete je sbírat ručně. Dbejte také na sběr larev. Pokud je na listech uvidíte, odtrhněte celý list. Mandelinky i larvy umístěte do sklenice s vodou a zavíčkujte ji. Mandelinky uhynou, ale bude potřeba, aby sklenice byla opravdu utěsněná, protože tito malí škůdci jsou dobří plavci.   

Mohlo by Vás zajímat

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Punkevní jeskyně
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

zavřít reklamu
×
Reklama