Kvašená zelenina: Připravte si tuto pochoutku do zásoby, zatočí s chřipkou a nachlazením

11. 10. 2023 Nikola Klementová
zelenina

Sychravé a chladné období se již hlásí o slovo, a tak bychom měli začít podporovat imunitní systém. Například kvašenou zeleninou, která obsahuje vitamíny, ale i probiotické kultury.

Nastal čas, abychom imunitnímu systému věnovali trochu péče. A to ještě dříve, než nastane pořádně ošklivé počasí a skoro každý kolem nás bude nachlazený. Někdo dá přednost umělým vitamínům, ale někdo rád vsadí na přírodní produkty. Ty totiž mají ještě větší sílu. Neboť navíc obsahují probio kultury, které jsou ideální pro správnou funkci střev. A jak jistě všichni víme, dobrá imunita začíná právě zde. Jak tedy tuto zdravou pochoutku připravit, aby se nám nachlazení, ale i chřipka vyhnula obloukem? 

Kompletně podpoří zdraví

Kvašené zelenině v dnešní době říkáme pickles, ale stále se jedná o recepturu známou desetiletí. Jedná se o způsob, který nám nabízí uchovat zeleninu a zároveň zachovat vitamíny, které tělo potřebuje. Navíc díky způsobu úpravy doplníme probiotické látky, které udržují správnou střevní mikroflóru a tím pádem i imunitní systém. Mimo toho kvašená zelenina obsahuje řadu vitamínů. Především pak C, K a B1, 2 a 6. Dále draslík, hořčík, železo a fluor. Obecně lze říci, že pickles podporuje střevní mikroflóru, blahodárně působí na játra, čistí krev, snižuje krevní tlak a uklidňuje nervový systém. 

Recept na kvašenou zeleninu

Nejdříve si připravte zavařovací sklenice, které důkladně vymyjete. Sklenice můžete umístit do hrnce s vroucí vodou a octem. Tak sterilizujeme i víčka. Nejenže se zbavíte zápachu z víček, ale vše bude důkladně čisté. Poté si připravte dva kilogramy jakékoli zeleniny. Může být mrkev, celer, petržel, květák, řepa a cibule. Dále 40 gramů soli a pokud máte rádi, tak i kmín nebo pepř. Někdo má rád i nové koření a bobkový list. Dochucení necháme tedy čistě na vás. Pickles můžete připravit také pouze z květáku a brokolice. 

Kvašená zelenina

Co se týká přípravy, zelí nakrájejte na tenké nudličky, mrkev a ostatní kořenovou zeleninu nastrouhejte na hrubém struhadle. Poté v mísy promíchejte se solí i kořením a odložte alespoň na jednu hodinu stranou. Jakmile zelenina pustí šťávu, napěchujte ji do sklenic. A to tak, aby byla v nádobě potopená ve vlastní šťávě. Proto neplňte až úplně k hrdlu. Nyní sklenice nebudeme víčkovat, ale zatěžkávat. To znamená, že použijete užší sklenici, která bude dokonale umytá, naplněná trochou vody a umístíte ji na zeleninu. Pět až deset dní nechte zeleninu kvasit a poté ji zavíčkujte a odložte do lednice. Ze sklenic během kvašení bude vytékat šťáva, a tak je lepší, když je umístíte na plech.

Mohlo by Vás zajímat

Domácí Baileys
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Baileys, se kterým o Vánocích zazáříte: Je jednoduché a jeho chuť je božská

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Vánoce
28. 11. 2023 Nikola Klementová

Vyrobte si nádherné a levné vánoční ozdoby, které vykouzlí příjemnou atmosféru a zvládne je každý

Další příspěvky z kategorie Vaření a recepty

Salát – to je dokonalá kombinace všemožných chutí a barev,…
30. 3. 2023 Nikola Klementová

Jarní salát pro doplnění vitamínů a energie + fialkový ocet

Domácí Baileys
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Baileys, se kterým o Vánocích zazáříte: Je jednoduché a jeho chuť je božská

Vánoční cukroví
25. 10. 2023 Nikola Klementová

Vánoční ořechové hvězdičky s křehkou polevou, které by na vánočním stole chybět neměly

Sběr medvědího česneku je v plném proudu, a tak není divu, že…
28. 3. 2023 Nikola Klementová

Lahodná polévka z medvědího česneku: Ideální k obědu, ale i večeři

Na sladkých jahodách si rádi pochutnáme snad všichni. Abychom…
13. 6. 2023 Nikola Klementová

Jak uchovat jahody, abychom si jejich chuť užili i v zimě

Pochoutkový salát
11. 11. 2023 Nikola Klementová

Nejlepší pochoutkový salát na svačinu, ale i na svátky. Velice rychle připravený a chutný

zavřít reklamu
×
Reklama