Medvědí česnek: Kde ho sbírat, jak si jej vypěstovat a jak jej zužitkovat + recept

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 22.03.2023 12:50
Medvědí česnek

Říká se, že medvědí česnek je poslem jara, který příroda dává jako dar pro tělo, které je po zimním období vyčerpané. Kde tedy tento lahodný poklad najít a jak si jej doma vypěstovat?

Chuť medvědího česneku je jednoduše nezaměnitelná. Chutná po česneku a v kuchyni s ním lze kouzlit na sto způsobů. Vynikající je například v pomazánce, ale také v polévce, omáčce či na špagetách jako lahodné pesto. Bohužel však roste krátce, a to pouze několik týdnů v roce, proto byste neměli meškat a vyrazit na něj právě nyní!

Kde medvědí česnek najít a nesplést si ho?

Ze všeho nejdříve je nutno podotknout, abyste medvědí česnek nesbírali v chráněných oblastech. Najít jej můžete na vlhkých místech v listnatých či smíšených lesích. Nejčastěji vyrůstá poblíž potoků či řek. A co se týče záměny s jedovatou konvalinkou či ocúnem, nemusíte mít strach – mezi těmito rostlinami jsou značné rozdíly.

konvalinka

Konvalinka roste o něco málo později než medvědí česnek, navíc má širší listy, které jsou tuhé a většinou vyrůstají dva lístky z jednoho společného stonku, kdežto česnek má lesklé, měkké a samostatně vyrůstající listy ze země. Roste také ve velkých skupinách. Co se týče ocúnu, má páskovité, dlouhé a přisedlé listy, navíc rostliny rostou jednotlivě. Pokud však promnete list česneku mezi prsty, záměny se obávat nemusíte.

Jak si medvědí česnek vypěstovat

Pro ty, kteří se bojí záměny s jedovatou rostlinou, si česnek mohou vypěstovat, a to klidně i v truhlíku na parapetu nebo také na zahradě. Máte dvě možnosti – česnek lze pěstovat ze semen nebo z cibulek. Abyste si však česnek užili ještě letos, rozhodněte se pro cibulky. V takovém případě se na listy můžete těšit již za několik týdnů.

medvědí česnek

Cibulky vysazujte v trsech, to znamená, že jich vedle sebe umístěte klidně i pět a rozestupy nechte 15 centimetrů. Dále je zasypte až pěticentimetrovou vrstvou substrátu. Co se týče zeminy, před výsadbou česneku ji nikdy nepřihnojujte. Cibulky lze tedy vysadit stejným způsobem jak do truhlíku, tak i na zahradu – nejlépe však pod ovocné či okrasné stromy. Nezapomeňte na zálivku, protože česnek má rád vlhkou půdu.

Skvělé také je, že se česnek na zahradě bude sám rozrůstat, takže se příští rok nemusíte starat o jeho výsadbu.

Co nám česnek nabízí a jak jej zužitkovat?

Obecně lze o medvědím česneku říci, že tělu poskytne vitamíny C, B a A. Dále také alicin, železo, zinek, hořčík, vápník, organické sloučeniny síry a mnoho dalších. Navíc má protizánětlivé a antibakteriální účinky, bojuje proti nachlazení, pomáhá při chřipce a podporuje imunitní systém.

A v jakých jídlech si česnek dopřát? Můžete ho použít všude tam, kam byste dali normální česnek. Lze z něj připravit špenát, polévku, ale vynikající je také pod masem či na těstovinách, jako lahodné pesto. Abychom vám práci usnadnili, připravili jsme pro vás recept na lahodné pesto z medvědího česneku, které lze uskladnit a vytáhnout třeba tehdy, když nevíte, co k večeři či obědu.

Jakými dalšími způsoby lze medvědí česnek uchovat?

Mohlo by Vás zajímat

Volvo EX90
publikováno 16. 5. 2024 autor David Vanda

Jako David a Goliáš. Volvo provedlo unikátní nárazovou zkoušku

Rajčata
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Co přidat pod rajčata při výsadbě, aby rostliny byly silné a bohatě plodily

Mercedes-Benz třídy G
publikováno 14. 5. 2024 autor David Vanda

Mercedes-Benz třídy G naplno naskakuje na vlnu e-mobility

zavřít reklamu
×
Reklama