Hemoroidy jsou tabu, ale trápí víc než polovinu populace: Jak se potíží zbavit bez operace

5. 10. 2023 Nikola Klementová
hemoroidy

Víte o někom, kdo trpí hemoroidy? Že ne? To je normální, neboť o nich lidé málo mluví. To je však škoda, protože potíže lze určitým způsobem řešit. Jak přesně?

Uvádí se, že až 60 % populace má hemoroidy. Dokud nám však nedělají obrovské potíže, nemluvíme o nich a děláme, jako bychom je ani neznali. Věděli jste však, že těmto potížím lze jednoduše předcházet? A to pomocí správné stravy? A navíc, pokud nejsou příliš velké a nekrvácí, můžeme je začít řešit pomocí přírodních prostředků. Jak přesně a na co si dát pozor?

Potíže s vyprazdňováním jsou problematické

Mimo porodu, sedavého zaměstnání a dědičné dispozice, je také problematická zácpa. Tlak, který při těchto potížích vyvíjíte, tedy silný tlak v konečníku, který žíly roztahuje, může způsobovat hemoroidy. I když již hemoroidy máte, zácpa může projevy zhoršovat. Mimo toho se také často objevují u lidí s nadváhou. Proto je velice důležité, abyste dbali na svůj jídelníček. Vyvarovali se fast foodu a podobným potravinám. Naopak byste do jídelníčku měli zařadit velké množství vlákniny, která udržuje žilní stěny v kondici. 

Prevence hemoroidů je důležitá

Jak už jsme zmínili, důležité bude, abyste si dopřáli vyvážený jídelníček plný vlákniny. To znamená, abyste do něj zařadili čerstvé ovoce, ale také zeleninu a luštěniny všeho druhu. Dále celozrnné potraviny a ořechy. Veškeré zmíněné potraviny obsahují značné množství vlákniny, která zabraňuje zácpě a usnadňuje vyprazdňování. Zapomínat byste však neměli ani na vitamín C, který posiluje střevní stěny. V sezoně určitě nezapomínejte na třešně, jahody, ostružiny a maliny. Stejně tak křemík je v tomto směru důležitý. 

luštěniny

Taktéž pravidelný pohyb je důležitý a z velké části může zabránit vzniku potíží. V případě, že trpíte nadváhou, hýbejte se či navštivte odborníka, který vám s potížemi pomůže. Také pitný režim pomáhá ve snadnějším vyprazdňování. Navíc, pokud jíte luštěniny, měli byste zároveň hodně pít, neboť by luštěniny mohly mít opačný efekt. Dopřejte si bylinné čaje, ale také obyčejnou vodu s citronem. Na toaletě nevyvíjejte zbytečný tlak. Pokud se nebudete moci vyprázdnit, dopřejte si švestky v jakékoli formě. A poslední velmi důležité, nestresujte se! Stres má na organismus člověka celkově neblahý vliv.    

Přírodní léčba hemoroidů

Na zklidnění, ale také stáhnutí hemoroidů skvěle působí sedací koupel či omývání konečníku pomocí odvaru z rdesna a dubové kůry. Smíchejte 200 gramů kůry a 100 gramů rdesna. Zalijte litrem a půl vody a pět minut povařte. Nechte vychladnout a omývejte si postižené místo. V lékárně lze také koupit mast z dubové kůry, která má navíc chladivé účinky. Stahující účinky má také koupel z heřmánku. Připravte si silný odvar z heřmánku a alespoň patnáct minut si v něm poseďte. Dále je vhodný i olej z černého kmínu, který při těchto potížích pomáhá a mírní bolest. 

V případě bolestí doporučujeme, abyste si několikrát za den lehli na záda a zvedli nohy nad srdce. To znamená, že si lehnete na podlahu a nohy dáte například na křeslo. Nebo si lehněte na pohovku a nohy dejte na opěradlo. Nezapomínejte na pravidelný pohyb.

Mohlo by Vás zajímat

Vlašské ořechy
6. 12. 2023 Nikola Klementová

10 + 1 tipů, jak využít skořápky z vlašských ořechů: Věřte, že už je nikdy nevyhodíte

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Životní styl

Připomeňte si dobroty, které jste si kupovali za socialismu. V…
21. 8. 2023 Nikola Klementová

Socialistické dobroty, na kterých si Češi rádi pochutnají dodnes

Už jste se někdy setkali s toxickým člověkem? A víte jistě, jak…
10. 1. 2023 Nikola Klementová

Toxičtí lidé jsou v našem životě tíhou, proto se před nimi chraňte

Říká se, že medvědí česnek je poslem jara, který příroda dává…
22. 3. 2023 Nikola Klementová

Medvědí česnek: Kde ho sbírat, jak si jej vypěstovat a jak jej zužitkovat + recept

muž a dítě
20. 10. 2023 Nikola Klementová

Čtenář Pavel: Své děti miluji a ženu také, ale její chování semetriky mě ničí

Každý z nás vnímá štěstí jinak. Avšak bez ohledu na to, jak…
31. 1. 2023 Nikola Klementová

Být šťastný není nemožné. Jak si štěstí přitáhnout na svou stranu?

Máte vysoký cholesterol a rádi byste jej snížili? A to bez…
9. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak snížit cholesterol: Docílit toho můžete jednoduše, držte se ale zásadních pravidel

zavřít reklamu
×
Reklama