Hemoroidy jsou tabu, ale trápí víc než polovinu populace: Jak se potíží zbavit bez operace

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 05.10.2023 07:00
hemoroidy

Víte o někom, kdo trpí hemoroidy? Že ne? To je normální, neboť o nich lidé málo mluví. To je však škoda, protože potíže lze určitým způsobem řešit. Jak přesně?

Uvádí se, že až 60 % populace má hemoroidy. Dokud nám však nedělají obrovské potíže, nemluvíme o nich a děláme, jako bychom je ani neznali. Věděli jste však, že těmto potížím lze jednoduše předcházet? A to pomocí správné stravy? A navíc, pokud nejsou příliš velké a nekrvácí, můžeme je začít řešit pomocí přírodních prostředků. Jak přesně a na co si dát pozor?

Potíže s vyprazdňováním jsou problematické

Mimo porodu, sedavého zaměstnání a dědičné dispozice, je také problematická zácpa. Tlak, který při těchto potížích vyvíjíte, tedy silný tlak v konečníku, který žíly roztahuje, může způsobovat hemoroidy. I když již hemoroidy máte, zácpa může projevy zhoršovat. Mimo toho se také často objevují u lidí s nadváhou. Proto je velice důležité, abyste dbali na svůj jídelníček. Vyvarovali se fast foodu a podobným potravinám. Naopak byste do jídelníčku měli zařadit velké množství vlákniny, která udržuje žilní stěny v kondici. 

Prevence hemoroidů je důležitá

Jak už jsme zmínili, důležité bude, abyste si dopřáli vyvážený jídelníček plný vlákniny. To znamená, abyste do něj zařadili čerstvé ovoce, ale také zeleninu a luštěniny všeho druhu. Dále celozrnné potraviny a ořechy. Veškeré zmíněné potraviny obsahují značné množství vlákniny, která zabraňuje zácpě a usnadňuje vyprazdňování. Zapomínat byste však neměli ani na vitamín C, který posiluje střevní stěny. V sezoně určitě nezapomínejte na třešně, jahody, ostružiny a maliny. Stejně tak křemík je v tomto směru důležitý. 

luštěniny

Taktéž pravidelný pohyb je důležitý a z velké části může zabránit vzniku potíží. V případě, že trpíte nadváhou, hýbejte se či navštivte odborníka, který vám s potížemi pomůže. Také pitný režim pomáhá ve snadnějším vyprazdňování. Navíc, pokud jíte luštěniny, měli byste zároveň hodně pít, neboť by luštěniny mohly mít opačný efekt. Dopřejte si bylinné čaje, ale také obyčejnou vodu s citronem. Na toaletě nevyvíjejte zbytečný tlak. Pokud se nebudete moci vyprázdnit, dopřejte si švestky v jakékoli formě. A poslední velmi důležité, nestresujte se! Stres má na organismus člověka celkově neblahý vliv.    

Přírodní léčba hemoroidů

Na zklidnění, ale také stáhnutí hemoroidů skvěle působí sedací koupel či omývání konečníku pomocí odvaru z rdesna a dubové kůry. Smíchejte 200 gramů kůry a 100 gramů rdesna. Zalijte litrem a půl vody a pět minut povařte. Nechte vychladnout a omývejte si postižené místo. V lékárně lze také koupit mast z dubové kůry, která má navíc chladivé účinky. Stahující účinky má také koupel z heřmánku. Připravte si silný odvar z heřmánku a alespoň patnáct minut si v něm poseďte. Dále je vhodný i olej z černého kmínu, který při těchto potížích pomáhá a mírní bolest. 

V případě bolestí doporučujeme, abyste si několikrát za den lehli na záda a zvedli nohy nad srdce. To znamená, že si lehnete na podlahu a nohy dáte například na křeslo. Nebo si lehněte na pohovku a nohy dejte na opěradlo. Nezapomínejte na pravidelný pohyb.

Mohlo by Vás zajímat

Bentley Speed Six
publikováno 10. 4. 2024 autor David Vanda

Bentley podle všeho obnovuje výrobu legendárního roadsteru

Kempování na divoko
publikováno 15. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Wild parking: aneb základní pravidla divokého parkování

Cukrovka
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Hořčík je velice důležitý nejen při diabetu. Jak poznat, že v těle chybí a jak ho doplnit přirozenou cestou?

zavřít reklamu
×
Reklama