Socialistické dobroty, na kterých si Češi rádi pochutnají dodnes

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 21.08.2023 11:13
Socialistické dobroty, na kterých si Češi rádi pochutnají dodnes

Připomeňte si dobroty, které jste si kupovali za socialismu. V obchodech jsou stále k dostání a většina z nás si na nich pochutnává dodnes, a to již dlouhé desetiletí.

V dnešní době najdeme v obchodech nepřeberné množství potravin, ze kterých můžeme vybírat. A platí pravidlo, že čím vyšší poptávka, tím vyšší nabídka. Stále ale v potravinách najdeme určité dobroty, které jsou tu s námi již desetiletí. O kterých je zmínka? Připomeňme si neutuchající klasiku, na které si rádi pochutnáme dodnes.  

Mezi klasiku patří žvýkačky

Kdo by neznal klasiku s tetovačkou? Tyto žvýkačky jsme si rádi kupovali jako malí a dnes je kupujeme svým dětem. Takzvaná žvýkačka Pedro se stala největším hitem v osmdesátkách, ale její historie spadá až do roku 1968. Bohužel žvýkačkám nastal převrat a v devadesátkách se zcela vytratily z našich regálů. V roce 2000 se žvýkačky opět začaly objevovat na pultech našich obchodů, a tak si je můžeme vychutnat i dnes. 

Termizovaný tvarohový dezert

Dezert plný tvarohu? Tak to byl bezpochyby Míša nebo Termix. Ten se vyrábí již od roku 1976. Mnoho lidí na něj s láskou vzpomíná, protože chutnal výborně. Museli jsem jej co nejdříve sníst, jelikož jeho trvanlivost byla velmi krátká. A to díky tomu, že tvarohový dezert neobsahoval konzervační látky. Dnes ho v potravinách najdeme i v jahodové či pistáciové verzi, ale je stále tak lahodný?

chléb s paštikou

Paštika je další klasikou

Velmi podobně, jako je tomu u tvarohového dezertu, je tomu i u paštiky zvané Májka. Ta je tu s námi již dlouhých padesát let. Stále se však těší obrovské popularitě, neboť mnoho z nás si ji dodnes bere s sebou na výlety či na svačinu do práce. Zmíněný vepřový krém se začal vyrábět již v roce 1965 a již v té době byl velice oblíbený nejen ke svačině, ale i k večeři.  

Bylinkové bonbóny

Hašlerky patří již dlouhé roky mezi oblíbené bonbóny. Jako dítě jsem milovala tyto oválné a tmavé sladkosti, které chutnaly po anýzu, a to přímo dokonale. Babička vždy měla alespoň dva balíčky ve spíži. A když nás začalo škrábat či bolet v krku, hašlerka byla první záchrana. Věděli jste, že se Hašlerky vyrábí již sto let a obsahují také jitrocel, mátu a meduňku? Staly se jakousi klasikou, na které si rádi pochutnáme snad všichni.

Mohlo by Vás zajímat

ford logo
publikováno 8. 4. 2024 autor David Vanda

Ikonické logo automobilky Ford si při testování prochází peklem

Domácí bulky
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající bulky na hamburgery, ale také na svačinu. Jsou rychlé a velice jednoduché

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

zavřít reklamu
×
Reklama