Naučte se pět triků, které zachrání téměř každou umírající pokojovou rostlinu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 18.01.2024 07:20
Pokojové rostliny

Rostliny mají nejen pozitivní vliv na naše zdraví, ale také umí zkrášlit interiér. Co ale dělat, pokud rostliny náhle chřadnou? Osvojte si několik triků, které pokojovky zachrání.

Zelenec, břečťan, lopatkovec, zamiokulkas, monstera a mnoho dalších. To jsou nejčastěji pěstované rostliny, které najdeme v domácnostech. Pokud i vy některé z nich doma máte, jistě děláte dobře. Neboť rostliny v interiéru nemají pouze estetickou vlastnost, ale díky nim se nám také lépe dýchá. Některé z nich navíc pohlcují plísně, některé zvlhčují ovzduší a některé vlhkost pohlcují. Ať je to jakkoli, možná jste si všimli, že se vašim rostlinám nedaří a najednou začaly chřadnout. Nebuďte smutní a zachraňte je.

Kontrola a odstranění suchých částí

Ze všeho nejdříve zkontrolujte substrát rostliny. Především teď v zimě se pokojovkám nedaří kvůli přelévání. Pokud je substrát silně promočený a listy žloutnou, není nač čekat – květinu neprodleně přesaďte. Následně ji zbavte žlutých, hnědých a celkově špatných listů. Podpoříte tak růst, ale také správný vývoj rostliny. Někdy se také rostlině nedaří, protože ji nepřesazujete. Pokud jí vylézají kořeny skrze odtokové otvory, žloutnou a odumírají nové výhony (často se tak stává u zamiokulkasu), měli byste rostlinu přesadit.

pokojové rostliny

Nedostatek výživy

Většina rostlin přes zimní období odpočívá. Pokud je ale nehnojíte ani přes jaro a léto, učiňte klidně nyní. V důsledku nedostatečného množství živin mohou rostliny odumírat. Snižte dávku hnojiva a od března začněte s plným hnojením. Někdy se však také stává, že rostliny hnojíme více, než bychom měli. I v takovém případě květina strádá. Dávejte si pozor na frekvenci hnojení.

Zkontrolujte listy a stonky

V zimě rostliny nemají tolik síly, a tak jsou častým terčem některých škůdců. Pokud je necháme bez povšimnutí, mohou rostliny zcela zdevastovat. Nehledě na to, že se mohou opravdu rychle rozšířit. Zkontrolujte, zda se na listech nenachází pavučinky, malí broučci, ale také červci, které nejdříve musíte odstranit mechanicky. Pokud si škůdců na rostlině všimnete, urychleně ji izolujte od ostatních a zahajte hubení. Jak na to, jsme pro vás připravili zde.

Zalévání rostlin

Ledová a chlorovaná voda není vhodná

Chlorovaná voda je většinou plná nejen chloru, ale také vápníku a jiných minerálů. Bohužel některým rostlinám takové složení nevyhovuje, proto mohou začít chřadnout. Pro jakoukoli pokojovou rostlinu bude vhodné, abyste zalévali dešťovou vodou. Pokud tuto možnost nemáte, zalévejte vodou, která bude alespoň den či dva odstátá.

Špatné umístění

Pro zdravý růst a krásu rostliny je také důležité zvolit správné umístění. Například takový fíkus nesnese průvan, ale ani přímé slunce. Stejně tak zamiokulkas, který preferuje rozptýlené světlo. Lopatkovec jakbysmet. Některá rostlina, pokud není správně umístěna, může začít schnout, hnědnout, ale i žloutnout a celkově vadnout.

Mohlo by Vás zajímat

Mšice
publikováno 13. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí postřik na mšice, který ochrání vaši budoucí úrodu

Brzdy
publikováno 15. 5. 2024 autor David Vanda

Automatický brzdový systém bude do roku 2029 povinnou výbavou všech aut v USA, hlásí tamní úřady

Muškáty
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na muškáty a několik rad, díky kterým vám budou bohatě kvést až do podzimu

zavřít reklamu
×
Reklama