Okurková plíseň: Bojujte s ní efektivně díky receptu našich předků

autor Nikola Klementová publikováno 02.06.2023 05:00
okurky

Jakmile se na listech okurek objeví žluté až žlutozelené skvrny, měli bychom se mít na pozoru. A to z toho důvodu, že se s největší pravděpodobností jedná o okurkovou plíseň. Jak okurky zachránit?

Tuto zákeřnou chorobu bychom neměli podceňovat, protože dokáže během několika dnů zdevastovat úrodu jakýchkoli okurek. Nejhorší ve skutečnosti je, že nezničí pouze všechny okurky, ale také ostatní plodiny, jako jsou například melouny a jiné. Z toho důvodu je vždy nejlepší prevence, která zabrání vzniku plísně. Pokud se plíseň na rostlinách objevila, nemeškejte, raději zahajte léčebnou proceduru okamžitě.

Prevence okurkové plísně

Mezi preventivní opatření patří také kontrola rostlin. Upozornit by vás měly žlutozelené fleky, kterých přibývá a postupně se mění v houbový povlak šedé barvy. Listy pak hnědnou a usychají. Rostlinám byste tedy měli zajistit dostatečný přísun vzduchu. Bohužel však ani tehdy nemusíte mít vyhráno, protože se plíseň šíří větrem. A pokud se na rostlinách v blízkosti těch vašich nachází, výtrusy mohou zasáhnout i vaše okurky. 

Okurky

Vhodné jistě bude, pokud budete tento druh zeleniny pěstovat na síti či na špagátcích. Jakmile se rostlina rozroste, otrhejte spodní listy, aby proudění vzduchu bylo maximální. U salátovek můžete také protrhávat listy. Fóliovník pravidelně větrejte. A co se týče zálivky, okurkám ji dopřejte méně často, ale zato vydatnější. Určitě vodu nenalévejte na listy, ale pouze ke kořenům. 

Co platí na okurkovou plíseň

I babička, dědeček či maminka bojovali s okurkovou plísní. Bohužel však chemické přípravky proti těmto chorobám nebyly tak dobře přístupné, a tak si pomáhali tím, co měli doma. Například křenem. Možná je tento krok udivující, ale moje babička ho používala a vždy zabral. Jakmile viděla žlutozelené fleky, míchal se křenový postřik. Stačí 100 gramů strouhaného křenu smíchat s pěti litry vody. Jeden den nechte křen louhovat, sceďte a našplíchejte na okurky. 

křen

Lze také použít mléčný postřik, stačí zředit jeden litr mléka a jeden litr odstáté vody. Poté jej můžete ihned aplikovat na okurky. Používejte každých deset dní, a to do vymizení potíží. Jako poslední volbu máte průmyslový fungicid. Například plíseň stop na choroby rajčat a okurek a mnoho dalších přípravků, které lze koupit ve spreji nebo v granulované formě. 

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

Pokojová rostlina
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co znamenají hnědé skvrnky na listech pokojových rostlin? Čas, kdy rostlina vyžaduje péči

zavřít reklamu
×
Reklama