Jak odstranit skvrny od potu a deodorantu z oblečení: Jednoduše a bez drahých přípravků

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.06.2023 13:05
oblečení

Pokud máte trička, na kterých se v podpaží objevily nehezké žluté skvrny, rádi bychom vám prozradili, jak se jich zbavit a ušetřit tak za nákup nového oblečení.

Dlouhý rukáv již pomalu, ale jistě vyměňujeme za krátký, protože příjemné sluníčko už zahřívá naše těla. Krásné a teplé počasí je skvělé, co se nám ale tolik nelíbí, tak je pocení. Pot v kombinaci s antiperspirantem tvoří na oblečení, ať už na bílém či černém, nevzhledné skvrny, které nelze vyprat. Taková trička však není potřeba vyřazovat, můžete je poměrně jednoduše vyčistit, prozradíme vám jak.

Jak odstranit skvrny z oblečení

Odolné skvrny, které nelze vyprat, můžete vyčistit pomocí soli a octa. Doporučujeme použít bílý ocet, který je koncentrovanější a neobsahuje cukry. Stačí smíchat 9 polévkových lžic soli a tři litry vody. Oblečení do něj namočte a nechte alespoň tři hodiny působit, poté vyperte běžným způsobem. 

Jak odstranit skvrny od potu a deodorantu.

Soda na praní a kyselina citronová

Pokud nemáte sodu na praní, můžete využít jedlou sodu. Uhličitan sodný bude ale působit lépe. Smíchejte pět gramů sody a pět gramů kyseliny citronové (5 gramů odpovídá jedné čajové lžičce), oblečení namočte, vytáhněte z vody a skvrny od potu zasypte připravenou sypkou směsí. Suroviny nechte alespoň dvacet minut působit a poté vložte do teplé vody a po hodině vyperte běžným způsobem.

Žlučové mýdlo

Žlučové mýdlo je sázkou na jistotu. Na něj opravdu nedám dopustit. Dokáže odstranit skvrny všeho druhu. Klidně i dětské kalhoty umazané od trávy. Stejně dobře působí také na skvrny od potu. Navíc je ekologické, šetrné k přírodě, ale také k pokožce. Stačí nastrouhat dvě lžíce mýdla do dvou litrů teplé vody a do připravené tekutiny namočit oblečení. Nechte jej namočené celou noc a ráno vyperte v pračce.

Jak odstranit skvrny od potu z oblečení.

Pomoci může také obyčejný aspirin. Pokud tedy máte v domácí lékárničce prošlý aspirin, který jste nestihli spotřebovat, stačí tři tabletky rozdrtit a smíchat s půl litrem horké vody. Tu následně nalijte na skvrny na oblečení, které jste umístili do lavoru. Nechte hodinu působit a poté vyperte běžným způsobem v pračce.   

Mohlo by Vás zajímat

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

zavřít reklamu
×
Reklama