Po této vydatné svačince povzbudíte chřadnoucí rostliny k životu

autor Nikola Klementová publikováno 02.02.2023 22:49
Po této vydatné svačince povzbudíte chřadnoucí rostliny k životu

Pokud chcete podpořit růst a klidně i kvetení vašich interiérových rostlin, nemusíte kupovat drahá hnojiva, bohatě si vystačíte s tím, co máte doma.

Ať už jste zkušený či nezkušený pěstitel pokojových rostlin, čas od času se může stát, že některé z nich začnou chřadnout a žloutnout. Především se tak děje v zimním období, kdy mají klidový režim a my jim nevěnujeme tolik péče. Avšak všem dnům není konec a chřadnoucí pokojové krásky lze jednoduchým způsobem zachránit. Dokonce ani nemusíme běžet do zahradnictví a kupovat chemická hnojiva. Správnou a pomocnou svačinku najdeme doma ve spíži. Rostliny se nám následně odvděčí krásně zelenou barvou a zdravým vzhledem, který nás bezpochyby potěší.  

Zachraňte chřadnoucí rostliny

O jaké svačince je zmínka? O černém čaji, který dodá energii nejen lidem, ale také rostlinám. Navíc posílíte jejich odolnost vůči různým chorobám a učiníte z nich pevné a zdravé květiny. Listy černého čaje obsahují fosfor, draslík a chrom, které kladně ovlivní růst, kvetení a vývoj kořenového systému. Obsah tříslovin obsažený v čaji obsahuje také třísloviny, které zvýší kyselost půdy, proto je dobré dbát na to, jakým rostlinám čaj poskytnete.

Po této vydatné svačince povzbudíte chřadnoucí rostliny k životu

Jakým rostlinám nevadí kyselejší substrát?

Když to shrneme, mírně kyselý substrát vyhovuje přibližně všem kvetoucím rostlinám. Z toho důvodu je nálev z listů černého čaje ideální surovinou pro přípravu hnojiva. Mezi rostliny, kterým vyhovuje okyselení, patří například orchideje, břečťan, begonie, ale i dracény a mnoho dalších. Čas od času rostlinám poskytněte tuto svačinku a ony se vám odmění krásnými, intenzivně zelenými listy.

Po této vydatné svačince povzbudíte chřadnoucí rostliny k životu

Nyní už ale k přípravě hnojiva. Černý čaj zalijte vroucí vodou a nechte jej 20 minut louhovat. Pokud nálev budete chtít používat pro orchideje, po vychladnutí smíchejte hrnek čaje s půl litrem odstáté vody. Promíchejte a na hodinu ponořte rostlinu orchideje do tekutiny. Pro ostatní květiny smíchejte čaj s odstátou vodou ve stejném poměru a zalijte je běžným způsobem. Hnojivo použijte každé dva týdny, a to a do zlepšení stavu. V případě, že doma nemáte černý čaj, ale pouze zelený, klidně jej použijte – bude mít stejné účinky. 

Mohlo by Vás zajímat

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

Pučálka
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

2 staročeská postní jídla, která jsou rychlá a chutná. Připomeňte si obědy našich předků

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama