Máta pomůže zničit mšice na rostlinách: S čím ji smíchat, abyste se dočkali účinku?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 02.07.2023 09:29
mšice

Každoroční boj se mšice můžeme být únavný. Jaký postřik na ně použít, pokud nechcete sáhnout po chemii? Máme pro vás řešení.

Mšice nemá rád žádný pěstitel, protože dokáží zničit celou úrodu, a to jako mávnutím kouzelného proutku. A co je nejhorší? Že se opravdu rychle množí a žijí v jedné symbióze s mravenci, kteří také nejsou pro záhon žádnou výhrou. Jak se tedy zbavit mšic přírodní cestou, abyste nemuseli používat chemické postřiky?

Na nic nečekejte a jednejte

Pokud si všimnete mšic či zkroucených listů na rostlinách, nečekejte na nic a zasáhněte téměř okamžitě. V případě, že je zasažení mšicemi velmi silné, sáhněte po chemických přípravcích. V druhém případě, kdy si můžete dovolit aplikovat přírodní postřik například dvakrát, vyzkoušet můžete níže zmíněný. 

máta

Na jeho přípravu vezměte jeden díl octa a dva díly vody. Doporučujeme, abyste více octa nepřidávali, ať nespálíte listy. Do připravené tekutiny nakapejte deset kapek mátového esenciálního oleje a jednu lžičku jemného mýdla. Vše promíchejte a aplikujte na listy večer, kdy nebude svítit slunce a nebude foukat vítr. Nezapomeňte, že se postřik musí dostat na celou rostlinu, tedy i na spodní stranu listů, kde se mšice rády schovávají.   

Další možnost hubení mšic

Co mšice nesnesou, tak je zápach z tabáku. Proto smíchejte sto gramů tabáku a jeden litr vody. Tekutinu nalijte do hrnce a pod pokličkou ji nechejte půl hodiny až hodinu probublávat. Po uplynulé době nechte tekutinu vychladnout. Pak ji přeceďte a aplikujte na rostliny. Další možností je česnek. Tento známý všelék působící antibakteriálně a antivirově, dokáže zahubit nejen plísně, ale také mšice. Stačí rozmačkat deset stroužků a zalít je jedním litrem dešťové vody. Nechte do druhého dne louhovat, přeceďte a aplikujte na mšice. Postřik nejlépe aplikujete pomocí lahve s rozprašovačem. I zde platí pravidlo, abyste postřik aplikovali večer, nikoli tehdy, kdy svítí slunce.   

Mohlo by Vás zajímat

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

zavřít reklamu
×
Reklama