Jednoduché a efektivní způsoby, jak odstranit plevel ze spár dlažby

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 21.07.2023 21:36
dlažba

Plevel je přímo neúprosný. A to především v místech, kde je složité jej vytrhat. Jak si poradit s plevelem ve spárách dlažby? Zkuste jednoduché a ověřené metody.

Udržujete svou zahradu jako ze žurnálu, ale co dokáže pokazit estetický vzhled exteriéru vašeho domu, tak je plevel ve spárách? Bohužel jen plevel to být nemusí, může to být také mech, který bez ostrého předmětu neodstraníte. Jak tedy plevel ze spár odstranit, abychom u něj nemuseli klečet klidně půl dne? Jde to, a to poměrně bez námahy.

Jak odstranit plevel ze spár

Pokud máte vysokotlaký čistič, lze jej k těmto účelům využít. Je ale potřeba počítat s tím, že při pravidelném používání můžete vyplavit písek či jemný štěrk pod dlažbou. V případě, že je pro vás tato metoda nevyhovující, lze použít obyčejnou vroucí vodu. Do dvou litrů vody nalijte dvě deci octa a jakmile začne tekutina vřít (nejlépe v rychlovarné konvici), nalijte ji okamžitě na plevel. Mech, ale i plevel se spálí a jeho kořeny odumřou. 

rychlovarná konvice

Dalším možným způsobem, jak odstranit plevel, je pomocí jedlé sody. Tento bílý prášek má v domácnosti velmi bohaté využití, a to jak v kuchyni, tak i v domácnosti a na zahradě. Pokud sodu více naředíte, může pomoci s plísněmi na rostlinách. Pokud ji naopak ředíte méně, působí jako dokonalý odstraňovač plevele. Stačí ji nasypat na spáry, svařit vodu s octem ve stejném poměru, jak bylo uvedeno výše, a tekutinu nalít na plevel.  

Pomoci může i dřevěný popel

Vyzkoušet můžete také popel ze dřeva. Jelikož obsahuje draslík, fosfor a hořčík, které mech nesnese, stačí na něj nasypat popel, nechat působit, a následně mechanicky odstranit. Tímto způsobem však také můžete zničit mech v trávníku. Další možností, a to poslední, je vypalovač plevele. Koupit lze elektrický vypalovač, ale také vypalovač na plynové kartuše. Nebo máte své ověřené způsoby, jak efektivně a bez námahy odstranit plevel ze spár dlažby?  

Mohlo by Vás zajímat

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

zavřít reklamu
×
Reklama