Skladování ovoce a zeleniny: Tyto kousky u sebe nenechávejte

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 08.02.2023 09:44
Skladování ovoce a zeleniny: Tyto kousky u sebe nenechávejte

Abyste si zeleninu a ovoce mohli vychutnávat i za několik týdnů či měsíců, bude potřeba vědět, jak je správně uskladnit. Jedině tak vám za krátký čas nezačnou hnít či plesnivět. Které kousky k sobě nedávat? A jak je správně uskladnit?

Jak předejít zbytečnému vyhazování zkažené zeleniny? Jedině tak, že ji co nejrychleji sníte, nebo ji správně uskladníte. První způsob asi nebude vhodný pro ty, kteří nakupují nebo pěstují zeleninu do zásoby. V takovém případě potřebují, aby skladované kousky vydržely klidně i několik měsíců v čerstvém stavu. Je třeba však vědět, že jednotlivé druhy zeleniny a ovoce vyžadují specifické podmínky pro skladování. Pokud jim je však zajistíte, můžete si je vychutnávat i za několik měsíců. Nejlepší prostor pro skladování bude samozřejmě sklep, ale pokud jej nemáte, existují způsoby a místa, díky kterým vám ovoce a zelenina vydrží. 

Přemýšlejte ještě předtím, než nákup donesete domů

To znamená, že pokud se vydáte na sběr či do obchodu s tím, že si koupíte více zeleniny a ovoce, než stačíte během pár dní sníst, vybírejte správně. To platí i pro zeleninu a ovoce, kterou pěstujete na zahradě a plánujete ji skladovat. Vždy se dívejte na to, zda kousky nejsou plesnivé, otlučené, nahnilé či jinak poškozené. Jakmile si nákup dovezete domů, jednotlivé kousky nikdy neumývejte, protože byste zničili jejich ochrannou vrstvu. Rozhodně je také dobré čas od času uskladněné ovoce či zeleninu kontrolovat a vybrat poškozené kousky.

První podmínky pro skladování ovoce a zeleniny

Pozor byste si měli dávat při společném skladování některého druhu ovoce a zeleniny. Nesprávná kombinace by mohla vést k rychlejšímu zrání, ale také k rychlejšímu šíření hniloby. Především byste neměli skladovat zeleninu s ovocem, které při zrání uvolňuje do ovzduší ethylen. Patří mezi ně banány, hrušky, ale i jablka. 

Skladování ovoce a zeleniny: Tyto kousky u sebe nenechávejte

Takže i tehdy, když skladujete jablka a banány doma ve spíži, nedávejte zmíněné ovoce k mrkvi, okurkům či k brokolici. Pokud skladujete jablka a mrkev ve sklepě, nedávejte je k sobě. Cibule byste také doma ve spíži neměli skladovat vedle rajčat. To stejné platí pro kořenovou a košťálovou zeleninu – nedávejte je k sobě.

Skladování ovoce a zeleniny v lednici

Mnoho druhů zeleniny vyžaduje uložení do chladu s optimální vlhkostí. Mrkev bude jako čerstvá, když ji umístíte do nádoby s pískem a uložíte do tmavého a chladného sklepa. Pokud skladujete mrkev v bytě, dejte ji do lednice do spodního šuplíku. V případě, že koupíte svazek mrkve i s natí, odřízněte ji, zbytečně jí bere vlhkost. Také zeleninu, jako jsou ředkvičky, hlávkový salát, bílá ředkev a jiné tomu podobné kousky, dejte do misky s vodou, tak si udrží déle svou čerstvost. Nenamáčejte je však celé, nýbrž pouze jejich spodní část.

Co se týče například květáku, brokolice a jiné, doporučujeme, abyste je nejdříve zabalili do potravinářské folie, ve které budou dírky. Takto připravenou zeleninu ještě přikryjte vlhkou utěrkou a uložte do chladu – například do studené spíže či do lednice. 

Do chladu uložte také brambory, cibuli, dýně, cukety, batáty a jiné, ale určitě ne do lednice. Velký chlad vede k tvorbě plísně. Pokud tedy nemáte sklep, můžete zeleninu skladovat na balkoně, například v polystyrenové bedně. Vůbec nejlepší však bude, pokud zeleninu necháte například v bedýnce, aby měla dostatečný přísun vzduchu, ale pozor na mráz. Rajčata, papriky a okurky neukládejte do lednice, ale nechte je ve spíži. Pokud jim dopřejete teploty nižší než deset stupňů, začnou hnít a ztrácí svou chuť.    

Mohlo by Vás zajímat

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

Punkevní jeskyně
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

zavřít reklamu
×
Reklama