Jak odstranit i ty nejodolnější skvrny z oblečení

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 20.11.2023 07:00
oblečení

Čas od času se stane, že se nějaká skvrna na oblečení objeví. Takové nepříjemné nehody se jistě stávají. Ovšem víte, jak skvrnu odstranit?

V dnešním chaotickém světě se skvrna na oblečení objeví i u dospělého. Věčně někam spěcháme a pijeme či pojídáme takzvaně za pochodu. Nemluvě o hravých dětech, u kterých jsou kolena každou chvíli zelená. Jak tedy odstranit i ty nejodolnější skvrny z oblečení nebo ubrusu a dalších? Máme pro vás několik tipů, díky kterým odstraníte nejen zelená kolena, ale také například zaschlou krev.

Jak odstranit skvrny od trávy

Na zelená kolínka od trávy platí snad jen jediné. A to žlučové mýdlo, které seženete v každé drogerii. Dříve bylo hojně používáno našimi maminkami, jistě není divu. Neboť mýdlo z volské žluči má opravdu sílu. Znečištěná místa jednoduše navlhčete a nastrouhejte na ně trochu mýdla, rozetřete a nechte dvacet minut působit. Následně už jen vyperte v pračce a máte hotovo.

Jak odstranit skvrny od krve

Výše zmíněné mýdlo je také vhodné na zaschlou krev, proto postupujte stejně. Navíc se nemusíte bát použití i na bílé oblečení. Pokud však tohoto pomocníka doma nemáte, skvrnu vyčistíte také pomocí soli a bílého octa. Do umyvadla či lavoru napusťte dva hrnky teplé vody, půl hrnku bílého octa a po navlhčení skvrnu posolte. Nechte alespoň hodinu působit. Poté opláchněte pod proudem vody a okamžitě vyperte. Kdyby byla skvrna stále mírně viditelná, postup opakujte a textilii neumísťujte do sušičky.

Inkoustové pero

Inkoustové skvrny jsou odolné

I v dnešní době se mohou objevit skvrny od inkoustu. Dokonce v některých školách učitelé požadují, aby děti psaly bombičkovým perem. V takovém případě se skvrna objeví cobydup. V nedávném článku jsme psali, že inkoustovou skvrnu lze odstranit pomocí francovky. Jestliže ji doma nemáte, použijte bílou zubní pastu. Oblečení mírně navlhčete a vetřete pastu, nechte působit, opláchněte a vyperte. Obecně lze ale říci, že jakýkoli čistič na lihové bázi si se skvrnami od inkoustu poradí.

Mastné skvrny na oblečení, ubrusu či utěrkách

Na mastné skvrny dokonale působí tableta do myčky. Stačí v horké vodě rozpustit jednu tabletu a namočit do ní mastnou textilii. Nechte působit a poté vyperte. V případě, že jde o čerstvou mastnotu, ze všeho nejdříve ji zasypejte savým práškem. Například dětským pudrem či jedlou sodou. Vyčkejte 15 minut, skvrnu navlečte a jemným kartáčkem prášek vetřete. Za dalších pět minut vyperte běžným způsobem.

Káva

Skvrny od kávy

Ošklivé hnědé skvrny okamžitě vysušte pomocí ubrousku, který na skvrnu přiložíte. Poté smíchejte teplou vodu, prací prostředek a bílý ocet. Textilii položte například do vany a na skvrnu nalijte připravenou směs. Nechte půl hodiny působit a poté opláchněte pod proudem vody a vyperte v pračce běžným způsobem.

Mohlo by Vás zajímat

Muškáty
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na muškáty a několik rad, díky kterým vám budou bohatě kvést až do podzimu

Úklid
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Neuvěřitelné, co dokáže peroxid vodíku. 3 tipy, kde ho využít a kde ho raději nepoužívat

Kopr
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se zbavit mšic na kopru: Pomohou ověřené metody, které spolehlivě fungují

zavřít reklamu
×
Reklama