Jak odstranit i ty nejodolnější skvrny z oblečení

20. 11. 2023 Nikola Klementová
oblečení

Čas od času se stane, že se nějaká skvrna na oblečení objeví. Takové nepříjemné nehody se jistě stávají. Ovšem víte, jak skvrnu odstranit?

V dnešním chaotickém světě se skvrna na oblečení objeví i u dospělého. Věčně někam spěcháme a pijeme či pojídáme takzvaně za pochodu. Nemluvě o hravých dětech, u kterých jsou kolena každou chvíli zelená. Jak tedy odstranit i ty nejodolnější skvrny z oblečení nebo ubrusu a dalších? Máme pro vás několik tipů, díky kterým odstraníte nejen zelená kolena, ale také například zaschlou krev. 

Jak odstranit skvrny od trávy

Na zelená kolínka od trávy platí snad jen jediné. A to žlučové mýdlo, které seženete v každé drogerii. Dříve bylo hojně používáno našimi maminkami, jistě není divu. Neboť mýdlo z volské žluči má opravdu sílu. Znečištěná místa jednoduše navlhčete a nastrouhejte na ně trochu mýdla, rozetřete a nechte dvacet minut působit. Následně už jen vyperte v pračce a máte hotovo. 

Jak odstranit skvrny od krve

Výše zmíněné mýdlo je také vhodné na zaschlou krev, proto postupujte stejně. Navíc se nemusíte bát použití i na bílé oblečení. Pokud však tohoto pomocníka doma nemáte, skvrnu vyčistíte také pomocí soli a bílého octa. Do umyvadla či lavoru napusťte dva hrnky teplé vody, půl hrnku bílého octa a po navlhčení skvrnu posolte. Nechte alespoň hodinu působit. Poté opláchněte pod proudem vody a okamžitě vyperte. Kdyby byla skvrna stále mírně viditelná, postup opakujte a textilii neumísťujte do sušičky.

Inkoustové pero

Inkoustové skvrny jsou odolné

I v dnešní době se mohou objevit skvrny od inkoustu. Dokonce v některých školách učitelé požadují, aby děti psaly bombičkovým perem. V takovém případě se skvrna objeví cobydup. V nedávném článku jsme psali, že inkoustovou skvrnu lze odstranit pomocí francovky. Jestliže ji doma nemáte, použijte bílou zubní pastu. Oblečení mírně navlhčete a vetřete pastu, nechte působit, opláchněte a vyperte. Obecně lze ale říci, že jakýkoli čistič na lihové bázi si se skvrnami od inkoustu poradí.

Mastné skvrny na oblečení, ubrusu či utěrkách

Na mastné skvrny dokonale působí tableta do myčky. Stačí v horké vodě rozpustit jednu tabletu a namočit do ní mastnou textilii. Nechte působit a poté vyperte. V případě, že jde o čerstvou mastnotu, ze všeho nejdříve ji zasypejte savým práškem. Například dětským pudrem či jedlou sodou. Vyčkejte 15 minut, skvrnu navlečte a jemným kartáčkem prášek vetřete. Za dalších pět minut vyperte běžným způsobem.

Káva

Skvrny od kávy

Ošklivé hnědé skvrny okamžitě vysušte pomocí ubrousku, který na skvrnu přiložíte. Poté smíchejte teplou vodu, prací prostředek a bílý ocet. Textilii položte například do vany a na skvrnu nalijte připravenou směs. Nechte půl hodiny působit a poté opláchněte pod proudem vody a vyperte v pračce běžným způsobem.      

Mohlo by Vás zajímat

Marokánky
5. 12. 2023 Nikola Klementová

Nejlepší marokánky, které se sní jako první, vždy se povedou a zvládne je i začátečník

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Skiareál
3. 12. 2023 Petr Dostál

Rychlebské hory: Zapomenutý ráj osamělých lyžařů

Další příspěvky z kategorie Tipy a triky

Obecně lze říci, že rybíz patří mezi velmi oblíbené ovoce,…
18. 4. 2023 Nikola Klementová

Dubnové hnojení rybízu, které zajistí spoustu lahodných plodů

Nevlastníte pozemek, a proto se vaše zahrádka omezuje na okenní…
21. 5. 2023 Nikola Klementová

Jak levně pohnojit pokojové a venkovní rostliny a zbavit je škůdců?

Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, kterou si pěstujeme…
27. 3. 2023 Nikola Klementová

Jak nejlépe skladovat medvědí česnek, aby vydržel co nejdéle? 6 způsobů

Rýmovník
2. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat rýmovník: Vyhněte se chybám, kvůli kterým přicházíte o lék na zdravotní neduhy

Papriky patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, a to nejen díky…
26. 5. 2023 Nikola Klementová

Výživná procedura pro papriky: Sazenice budou silné a odolné

Mandarinky
27. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak poznat sladké a šťavnaté mandarinky bez pecek? Správná technika výběru nákup usnadní

zavřít reklamu
×
Reklama