Vavřín je kořenkový poklad, který využijete pro zdraví, krásu i domácnost. Jak přesně?

autor Nikola Klementová publikováno 24.01.2024 06:50
Bobkový list

Vavřín byl v dávných dobách využíván především pro své blahodárné účinky. Dnes ho používáme převážně jako koření vhodné do polévek. Věděli jste však, že má mnohem širší využití? Jaké přesně?

Vavřín je v našich končinách známý pod názvem bobkový list, který slouží jako chuťově dokonalé koření do polévek, ale také do omáček. Pro antickou civilizaci byl považován za jednu z nejúčinnějších bylin, která sloužila na zdravotní neduhy, ale také jako vykuřovadlo používané kněžkami. Ostatně, i dnes se v domácnostech zapaluje. Jak tedy bobkový list využít?

Krásné vlasy, ale i pleť

Aby byla pleť, ale i vlasy krásné, měli bychom zdravě jíst, hýbat se a vyhýbat se stresu. Samozřejmostí je také péče jak o vnitřní část našeho já, tak i o vnější část. Možná je jednoduché zajít do obchodu a koupit si tonikum a balzám na vlasy, stejně tak nějaký krém, který pomáhá proti akné. Ale víte, jak to dělaly naše babičky? Byly krásné, měly bujnou kštici, ale ne díky drahým preparátům, ale díky jednoduché stravě a darům přírody. 

Vavřín

Na šediny, pevné a lesklé vlasy se používal právě odvar z bobkového listu. Přibližně třicet listů se nechalo jednu hodinu probublávat ve vodě, poté se odvar nechal vychladnout a oplachovaly se s ním vlasy. Stejně tak se používal na pleť, ekzém či různé vyrážky. Dokonce se používal ve formě obkladu na bolavé klouby. Dnes najde využití také při léčbě cukrovky

Čistá a lesklá podlaha

Dřevěná, vinylová, ale také plovoucí podlaha nebo kachle získají krásný lesk a zářivou čistotu pomocí bobkového listu. Deset listů povařte v jednom litru vody, odvar přeceďte a nechte vychladnout. Poté přidejte 2 litry teplé vody a lžíci soli. Takto připravenou tekutinou umyjte podlahu. Bude hygienicky čistá, lesklá a zbavená fleků i zápachu. 

Mop a podlaha

Vykuřováním proti psychickému napětí

Na stres, deprese a psychické napětí pomáhá nejen aromaterapie, ale také vykuřování právě bobkovým listem. Zpomalí srdeční tep, sníží krevní tlak, ale také úzkosti. Stačí několik listů zapálit v žáruvzdorné misce, klidně i plechovce a nechat alespoň deset až patnáct minut doutnat. Po malé chvilce se po místnosti rozprostře příjemná vůně byliny. Užívejte si ji, harmonizujte svou mysl. 

Uvařte si z bobkového listu čaj

Čaj z bobkového listu tlumí bolesti, odstraňuje zánět z těla a také pomáhá při bolestech hlavy. To ovšem není vše. Odstraňuje kyselinu močovou z krve a pomáhá při dnavých záchvatech, ale také podporuje kognitivní funkce mozku a zkvalitňuje spánek. Dále je také známo, že pouhé dva gramy vavřínu denně, pomáhá snížit cukr v krvi až o desítky procent. Stačí dva listy přelít 250 ml horké vody a nechat mírně vychladnout. Čaj pijte dvakrát denně, a to tři týdny. Těhotné ženy by tento čaj pít neměly. 

Mohlo by Vás zajímat

Pokojová rostlina
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co znamenají hnědé skvrnky na listech pokojových rostlin? Čas, kdy rostlina vyžaduje péči

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

zavřít reklamu
×
Reklama