Rajčatová čerň: Braňte rajčata osvědčeným způsobem, který funguje

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 31.05.2023 10:26
rajčata

Rajčatová čerň je zkázou pro rajčata, proto byste měli být obezřetní a bránit úrodu osvědčenými a funkčními způsoby. Jak přesně?

Mezi velmi obávané choroby, kterých se bojí většina zahrádkářů, patří rajčatová čerň. Způsobuje ji houbové onemocnění zvané Fulvia fulva či Cladosporium fulvum. Mnohdy se tváří velmi nenápadně, proto může být zkázou pro celou úrodu. Bránit rajčata však není tak složité, jak se může zdát. Rádi bychom vám prozradili, jak tohoto kroku docílit.

Rozpoznejte ji včas

Ze všeho nejdříve se rajčatová čerň objeví na listech. Začnou se tvořit žluté skvrny, které by pro vás měly být varovným signálem. A to dříve, než si na spodní straně listů všimnete sametového povlaku. Ten se však bohužel velmi rychle rozrůstá. Je důležité na nic nečekat a jednat, než listy začnou hnědnout, odumírat a postupně čerň zahubí celou rostlinu.

mléko

Braňte rajčata preventivně

Nejefektivnější obrana je samozřejmě prevence. V takovém případě byste měli začít již při výsevu semen nebo nákupu sazenic. Jak už správně tušíte, koupit odrůdy, které jsou odolné proti rajčatové plísní, bude vždy důležité, ale nejen to. Mezi méně náchylné odrůdy patří Parto F1, Torino F1 a další. Dále také nezapomínejte na správné zalévání rajčat. Vodu lijte ke kořenům, určitě ne na listy. Pokud máte rajčata ve fóliovníku, každý den jej větrejte, aby se zde nedržela příliš velká vlhkost.

Preventivní postřik i účinná obrana

Pokud vám rajčata čerň nenapadla, můžete je bránit preventivně, a to tak, že smícháte jeden litr mléka a pět litrů odstáté vody. Obě tekutiny smíchejte a nastříkejte na rostliny rajčat. V druhém případě, pokud se žluté skvrny na listech objevily, přimíchejte do výše uvedené tekutiny jednu čajovou lžičku jódu, promíchejte a aplikujte stejným způsobem na rajčata. A to přibližně každých deset dní. Využít můžete také druhou možnost, a tou je, že koupíte průmyslový postřik na plísně rajčat. Většinou je takový postřik vhodný i pro jiné rostliny, například pro okurky, hrách či cibuli.

Mohlo by Vás zajímat

Jahody
publikováno 12. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Proč jahodám reznou listy? Jak jahodníky zachránit a dočkat se bohaté úrody?

Rajčata
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo z droždí: Nedoceněný poklad, který má aktuálně největší využití

Kopr
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se zbavit mšic na kopru: Pomohou ověřené metody, které spolehlivě fungují

zavřít reklamu
×
Reklama