Jak na obrovskou úrodu rajčat: Následujte osvědčené rady

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 25.05.2023 05:00
rajčata

Rajčata patří mezi nejoblíbenější zeleninu, která se hojně pěstuje na zahradách, ale také na balkonech. Aby byla úroda dvakrát taková, následujte tyto kroky.

Pěstujete si vlastní sazenice, pečujete o ně a snažíte se dělat vše pro to, aby rostliny bohatě plodily a nenapadl je žádný škůdce nebo choroby? To je pochopitelné. Navíc rajčata patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, která má široké využití. Abyste si mohli užívat opravdu obrovskou úrodu rajčat, následujte tyto kroky našich čtenářů, o které se s námi podělili.

Rajčata potřebují živiny

Lze říci, že každá rostlina ke svému růstu potřebuje půdu bohatou na živiny. Především pak rajčata, okurky, papriky a jiné. Živiny dodáte organickými či průmyslovými hnojivy. Každý z nás dá přednost něčemu jinému, každopádně, pokud jste sazenice vysazovali do řádně prohnojené půdy, nemusíte mít strach, že přírodní domácí hnojiva nebudou účinná, naopak. Každá rostlina potřebuje ke svému růstu správný poměr draslíku, dusíku a fosforu. Ovšem jiné minerály jsou také potřeba, první tři jsou nejdůležitější.

Jak na obrovskou úrodu rajčat

Do půdy lze vpravit průmyslová, ale také přírodní hnojiva, u kterých je složení mnohdy dokonce širší a šetrnější. Velice oblíbeným hnojivem je kompost, zákvas ze slepičího trusu, rostlinná jícha, ale také mrva. Jedná se tedy o nejčastěji používaná hnojiva, která fungují skvěle. Použít lze také vaječné skořápky, slupky od cibule a mnoho jiných, jaké například?

Hnojení rajčat pomocí rybí moučky

Možná vás tato metoda překvapuje, ale rybí moučka obsahuje řadu prospěšných látek, ze kterých budou sazenice profitovat. Obsahuje vitamíny A, B, D, ale také fosfor, dusík, vápník, selen a mnoho jiných. Každý obsažený prvek má příznivý vliv na vývoj a stav rostliny. Vápník posílí kořenový systém, síra a selen zajistí tvorbu obrovského množství plodů.

Jak na obrovskou úrodu rajčat

Moučku lze tedy použít při výsadbě, kdy pod jednu rostlinu nasypete dvě polévkové lžíce rybí moučky. Připravit však lze i zákvas z rybí moučky. 1 kilogram moučky smíchejte s deseti litry teplé vody, promíchejte a nechte pět dní kvasit na teplém místě. Každý den se snažte obsah promíchat. Výslednou směs zřeďte s deseti litry odstáté vody a aplikujte k rajčatům.

Rajčata budou bohatě plodit po popelu

Dalším, a také velmi účinným pomocníkem je dřevěný popel. Obsahuje značné množství výživných látek jako je vápník, hořčík, draslík a další. Je třeba však upozornit, že do písčitých půd se popel nehodí. Pro sazenice rajčat do běžné půdy je však ideální. Smíchejte jeden kilogram popela a dva litry odstáté vody. Popel obsahuje pouze malé množství dusíku, proto je dobré jej obohatit o pytlík sušeného droždí. Hnojivo smíchejte s deseti litry vody a nalijte k sazenicím.

Mohlo by Vás zajímat

Oleandr
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojení oleandru: Správně zvolené živiny podpoří rostlinu v bohatém kvetení, začněte s ním již nyní

Pokojové rostliny
publikováno 11. 5. 2024 autor Petra Seibertová

4 krásné stínomilné pokojové rostliny, které přináší štěstí a mnoho toho vydrží. Máte je doma?

Jahody
publikováno 12. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Proč jahodám reznou listy? Jak jahodníky zachránit a dočkat se bohaté úrody?

zavřít reklamu
×
Reklama