Jak se opravdu účinně zbavit molů v domácnosti: Jednoduše a efektivně

autor Nikola Klementová publikováno 27.06.2023 13:08
moli

Moli jsou v domácnosti nevítanými hosty, kterých se musíme co nejdříve zbavit. Jak proti nim efektivně a účinně bojovat?

Ve skutečnosti je jedno, zda se moli objevili ve spíži, ve skříni či jinde, ale rozhodně je nikdo z nás doma nechce. Potraviny znehodnotí a oblečení poškodí. A co je ještě horší? Že se umí množit snad rychlostí blesku. A zbavit se jich? To je někdy nadlidský úkol. Co tedy na tyto okřídlené škůdce platí? Jak se jich co nejrychleji a nejúčinněji zbavit? 

Prevence proti molům

Jakmile si domů donesete nějaké sypké potraviny, určitě zkontrolujte, zda se v nich nenachází larvy nebo pavučinky. Bude tedy lepší, když obsah pytlíku přesypete do vzduchotěsné nádoby, tak lépe zjistíte, že jste škůdce nepřehlédli. Mimo toho, že pokaždé překontrolujete nákup, byste také měli udržovat v čistotě police ve spíži. Proto bude vhodné, abyste je čas od času vytřeli ředěným octem. Veškeré staré zásoby zkontrolujte, přesypte do nádob či je vyhoďte. 

sklenice s potravinami

Nezapomínejte ani na skříňky v kuchyňské lince, na koření, čaje a ostatní. Vše zkontrolujte a udržujte v čistotě. Co se týká skladování ořechů, buď je zavařte či je umístěte do pytlíku a zamrazte. Nezapomínejte vytírat i rožky skříněk a hůře dostupná místa. Tato pravidla platí také pro šatní skříně. Oblečení, které nenosíte, buď prodejte, darujte či vyhoďte. Protože oblečení, se kterým nehýbete, je pro šatní motýlky rájem. Skříň doporučujeme pravidelně větrat, ale také, alespoň jednou za několik měsíců, z ní vytáhněte oblečení a celou ji vytřete. 

Jak se zbavit molů

Doporučujeme, abyste si koupili mololapky neboli nálepky na potravinové moly. Ty nalepíte vespod polic a okřídlení motýlci se na ně přilepí. Dále také můžete využít sílu čekankového sirupu nebo melasy a octa. Stačí smíchat jeden díl sladidla a dva díly octa. Suroviny nalijte do misky a umístěte je do rohu police nebo do skříně. Pozor ale, ať si nezašpiníte oblečení. Vyzkoušet můžete také pivo, do kterého dáte trochu melasy.  

bobkové listy

Dále můžete využít sušenou levanduli, kterou umístíte do látkových pytlíčků a zavěsíte do skříně. Skvělou službu také odvedou bobkové listy, které můžete umístit do polic, ale také do skříně. Dalším způsobem, který funguje, je jedlá soda a několik kapek éterického oleje s vůní grepu, rozmarýnu a hřebíčku. Do misky nasypte sodu a nakapejte do ní několik kapek zmíněných olejů. Molům také nevoní cedrové dřevo, smrkové větvičky či levandulová mýdla.  

Mohlo by Vás zajímat

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

Pučálka
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

2 staročeská postní jídla, která jsou rychlá a chutná. Připomeňte si obědy našich předků

zavřít reklamu
×
Reklama