Recept na perníkovou chaloupku a polevu, která se neroztéká: Plus inspirace na zdobení a šablona

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.11.2023 06:45
Perníková chaloupka

Chystáte se péct chaloupku? Ale nemáte s ní zkušenosti, a tak hledáte recept a inspiraci? Máme pro vás návod, podle kterého to jistě zvládnete.

Perníková chaloupka je vánoční klasikou. Někdo zajde do obchodu a koupí ji. Někdo si ji objedná u cukrářky, ale někdo si ji naopak raději upeče. Pokud si ji chcete upéct sami, připravili jsme pro vás recept na perníkové těsto, ale i na polevu, která se neroztéká. Také si můžete prohlédnout několik fotografií, které poslouží pro inspiraci. Pusťme se společně do pečení. 

Tvar perníkové chaloupky

Aby byla chaloupka dokonalá, budete potřebovat šablony. Ty jsme pro vás připravili ke stažení. Stačí je pouze vytisknout či je podle rozměrů přemalovat na svůj papír. Ten volte tvrdý, abyste si je mohli popřípadě schovat i na příští rok. Pokud se vám rozměry či tvary nezamlouvají, lze šablony také zakoupit ve formě vykrajovátek. Co se týká okének, ty vykrajujeme například srdíčkem či jiným tvarem. Záleží pouze na vás. 

Recept na perníkovou chaloupku

Na přípravu plátů budete potřebovat: 550 gramů hladké mouky, 150 gramů moučkového cukru, 130 gramů rostlinného tuku, 125 gramů medu, 3 vejce, 1 lžíci perníkového koření, 1 čajovou lžičku jedlé sody a 1 lžíci holandského kakaa. Ze všeho nejdříve smíchejte sypké suroviny a poté přidejte rozpuštěný tuk (ne horký), med a rozšlehaná vejce. Připravte těsto, které necháte alespoň dvě hodiny, nejlépe celou noc odpočinout.

Perníková chaloupka

Poté těsto na pečícím papíře rozválejte, a to na tloušťku přibližně 3 mm. Nyní přijdou na řadu šablony. Ty vystřihněte a položte na plát. Vykrojte a zbylé těsto použijte na podstavec. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C, přibližně 15 minut. Po upečení nechte chaloupku ještě tři minuty na plechu a poté dílky otočte. Jakmile vychladnou, pusťte se do lepení.

Bílková poleva, která se neroztéká

Na polevu si připravte 1 bílek pokojové teploty, 1 čajovou lžičku citronové šťávy a 180 gramů moučkového cukru. Cukr alespoň třikrát prosejte a v míse ho smíchejte s bílkem a citronem. Vezměte si vařečku a alespoň patnáct až dvacet minut míchejte, třete. Poté si vezměte párátko a ťukněte tečku na pečící papír, pokud je poleva připravena ke zdobení, neroztéká se.

Lepení a zdobení chaloupky

Po vychladnutí si vezměte struhadlo a hrany dílků zbruste, aby k sobě pěkně lícovaly. Nyní podstavec, ale také střechu, boky a čela pěkně dle libosti nazdobte. Inspirujte se například v naší galerii. Nezapomeňte nazdobit i podstavec. Nyní máte na výběr – buď chaloupku slepíte bílkovou polevou, nebo ji slepíte čokoládou. Rádi volíme hustější čokoládu, neboť ve spojích netvoří silnou vrstvu. Na podstavec přilepte čelo, následně jeden bok, poté druhý a další čelo. Přilepte střechu a máte hotovo. Zde si můžete vytisknout šablonu.  

Mohlo by Vás zajímat

Muzem ČD Lužná
publikováno 26. 4. 2024 autor Jan Nováček

Několik zajímavých tipů na rodinný výlet – jak strávit poslední dubnový víkend a zabavit celou rodinu

Mšice
publikováno 26. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Nejúčinnější postřik na mšice připravíte ze sody. Účinnost tkví ve správném poměru surovin a aplikaci

Zámek Žleby
publikováno 30. 4. 2024 autor Petr Dostál

Kulinářská pohádka: Oživlá kuchyně na zámku Žleby i výlety za poznáním

zavřít reklamu
×
Reklama