Jak efektivně zhubnout do plavek? Jednoduše, zrychlete svůj metabolismus

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 02.05.2023 14:54
hubnutí

Je váš život plný chaosu, málo pijete a přijímáte málo bílkovin? Potom se tedy nedivte, že je pro vás hubnutí tolik složité. Změňte to a nastartujte metabolismus na správné hubnutí. Jak toho přesně docílit?

Jak přesně zrychlit metabolismus pro efektivní a rychlé hubnutí? To je záludná otázka, kterou si jistě mnoho z nás pokládá, a možná také pravidelně. Všichni však ale víme, že zrychlení metabolismu je klíčem k efektivnímu a správnému hubnutí. Avšak nehledejme v tom zázračné pilulky či drinky, které nám slibují okamžité hubnutí, nic takového neexistuje. Začněte hubnout tedy tím, že zrychlíte svůj metabolismus a svůj denní režim postavíte na základech zdravého životního stylu. 

Soustřeďte se na bílkoviny

Ze všeho nejdříve bychom rádi dodali, že příjmem bílkovin opravdu nenaberete na váze, naopak. Příjmem bílkovin potěšíte svou svalovou hmotu, uspokojíte chuťové pohárky a dostatečně se zasytíte, ale také spálíte více energie. Myslete na to, že při hubnutí potřebuje spalovat kalorie, ty se spalují ve svalech, a ty následně potřebují ke správné činnosti bílkoviny. Uvádí se, že bychom měli přijmout 0,8 g bílkovin/kg tělesné hmotnosti. Opět ale záleží na tom, zda máte vyšší výdej, například při cvičení a tak dále. V takovém případě můžete množství zvýšit až na 1,5 g bílkovin/kg vaší hmotnosti. Dopřejte si kvalitní jogurt, šunku, ale také tvaroh, luštěniny, sýr a ořechy. 

luštěniny

Dopřejte si pikantní potraviny

Pokud milujete ostrou chuť jídla, výborné! Dopřejte si pikantní jídlo častěji. Ale samozřejmě s rozvahou. Můžete také koupit chilli ve formě tablet, které obsahují kapsaicin. A když už jsme u toho kapsaicinu, tak ten má pozitivní vliv na energetický metabolismus a urychluje spalování. Stále je potřeba myslet na to, že se jedná o doplněk, nikoli náhradu pestré stravy. Dbát byste také měli na pravidelný pohyb a zdravou stravu. Ta není striktně omezena na zeleninu a suché maso, jak se mnozí lidé domnívají. 

chilli

Jezte s určitou pravidelností, ráno si dopřejte dostatek bílkovin, vitamínů a sacharidů, k obědu si dopřejte nutričně vyvážený oběd. Zkuste se řídit pravidlem třetin. To znamená, že jedna třetina bude tvořena sacharidy (příloha), druhá třetina bílkovinami (maso, luštěniny) a poslední třetina by měla být tvořena zeleninou. Tento stručný postup si jistě brzy osvojíte. Také se při vaření držte potravin, které obsahují živiny. Například takový salám, ze kterého připravíte takzvaný buřtguláš, vám jistě živiny nedodá. 

Nastartujte se ráno pomocí čaje

Bez kávy ráno nefungujete? To jistě většina z nás, ale věděli jste, že například takový černý čaj obsahuje kofein stejně tak? A navíc má svá skrytá pozitiva? Kofein obsažený v černém čaji má dokonalou vlastnost, a to takovou, že se v těle uvolňuje postupně. Budete se tedy delší čas cítit čilí, a navíc, co se týká metabolismu, zajistíte mu optimální fungování a příznivě ovlivníte trávení. 

černý čaj

A jaké jsou další potraviny, které zrychlují metabolismus? Mezi ně patří například losos, jablka, kajenský pepř, sója, ale také mandle, zázvor a obyčejná voda, proto nezapomínejte na pravidelný pitný režim. V teplém období si připravte například zázvorovou či melounovou vodu, přihoďte pár lístků máty a lahodné osvěžení je na světě. Na lačný žaludek doporučujeme vypít sklenici čisté vody. Taktéž se snažte vyhýbat smaženým pokrmům, paštikám a jiným konzervovaným potravinám. Pokud užíváte léky nebo trpíte určitým onemocněním, o možnosti hubnutí se nejdříve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.  

Mohlo by Vás zajímat

Rebarbora
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování rebarbory: Několik tipů, jak si zajistit bohatou úrodu reveně

šrucha
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte všechny tradiční i netradiční balkonové letničky? Vyzkoušejte se a inspirujte se

Orchidej
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Orchidej: Výživný roztok pro kořeny, který zajistí tvorbu nových poupat a květů

zavřít reklamu
×
Reklama