Jak pěstovat klívii, aby vás svými květy těšila celou zimu, a to již od prosince

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 10.11.2023 07:15
Klívie

Pokud klívii máte doma či přemýšlíte, že si ji pořídíte, prozradíme vám, co pro ni udělat a jak ji pěstovat, aby vám v zimě kvetla půvabnými květy.

Překrásná klívie neboli řemenatka suříková pochází z Jižní Afriky. Co se týká jejího zajímavého názvu řemenatka, získala ho díky svým jasně zeleným a pevným listům, které připomínají řemeny. Kvete především v zimě, ale mimo doby kvetení umí interiér zútulnit svými dlouhými listy. Sice vyžaduje specifickou péči, a to především v době květu, ale za tu dechberoucí odměnu vám to jistě stojí. Jak tedy docílit toho, aby vykvetla?

Jak pěstovat klívii

Během letní sezony není těžké klívii pěstovat, naopak. Jedná se o pokojovou rostlinu, která nevyžaduje mnoho péče. Od jara do podzimu rostlinu pravidelně hnojte, ale také zalévejte. Substrát by neměl být přemokřený, ale zároveň by neměl úplně vyschnout. Jinak lze říci, že se jedná o pokojovku vhodnou i pro zaneprázdněné lidi či zapomnětlivce. 

Klívie

Dobře uděláte, pokud ji postavíte tam, kde bude mít rozptýlené světlo, nikoli přímé sluneční paprsky. Také preferuje pokojovou teplotu. Jakmile se na listech objeví prach, měli byste ho setřít nebo rostlinu osprchovat, aby mohla skrze listy dýchat a přijímat živiny. Jednou za čtyři roky ji přesaďte, a to po odkvětu. Má raději těsný květináč.

Jak na to, aby klívie vykvetla

Docílit toho, aby klívie vykvetla, není nikterak složité. Stačí jednoduchá péče a v zimě vás potěší půvabnými květy, které vás nejen rozveselí, ale především potěší. Do září rostlinu hnojte, pak s tímto krokem přestaňte, omezte zároveň i zálivku a přeneste ji do místnosti, kde bude mít 15 až 18 °C. Místo by také mělo být světlé, postavte ji nejlépe na parapet, kde na ni nebudou svítit paprsky. Rostlinu zalévejte mírně do podmisky, popřípadě ji pouze roste.

Klívie

Jakmile se uprostřed listů objeví stvol, při správné péči většinou pak někdy během prosince, který bude dlouhý alespoň deset centimetrů, opět začněte s vydatnější zálivkou. Voda ale nesmí být příliš studená ani s obsahem chloru. Někteří pěstitelé dokonce doporučují vodu ohřát na tělesnou teplotu. Určitě ji ale nechte alespoň den odstát. Klívii zalévejte do podmisky a přebytečnou vodu, kterou klívie neabsorbuje, vylijte. Mimo zálivky začněte také s přihnojováním, a to pomocí plného hnojiva pro pokojové rostliny. 

Mohlo by Vás zajímat

Plamének
publikováno 28. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Nejkrásnější popínavé rostliny, které ozdobí dům i pergolu – inspirujte se

Teplické skalní město
publikováno 24. 4. 2024 autor Jan Nováček

Kam na dovolenou v České republice: Objevte krásu vlastní země

Kopr
publikováno 24. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jak a kam vysévat kopr pro bohatou sklizeň a jaké rostliny vám za jeho sousedství poděkují?

zavřít reklamu
×
Reklama