Jak zamiokulkas zalévat a kam ho umístit, aby mu nežloutly nové výhony a bujně se rozrůstal

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 26.01.2024 07:00
Zamiokulkas

Zamiokulkas se v posledních několika letech dostal snad do každé domácnosti. A nejen tam, ale i do kanceláří a jinam. Je totiž velmi krásný a skoro bezúdržbový. Ovšem víte, kam jej umístit a jak ho zalévat, aby mu nežloutly nové výhony a bohatě se rozrůstal?

Zamiokulkas patří k rostlinám, které by neměly chybět nejen začínajícímu pěstiteli, ale také tomu zkušenému. Jelikož se jedná o sukulentní rostlinu, je nenáročná na péči a dařit se jí bude i u zapomnětlivých či zaneprázdněných pěstitelů. Jeho sukulentní kořeny jsou schopny zadržovat vodu, tím pádem vám odpustí, když na něj se zálivkou občas zapomenete. Aby se mu však plnohodnotně dařilo a vytvářel nové výhony s překrásnými listy, několik pěstitelských kroků byste si měli osvojit. 

Základní pěstitelské předpoklady

Tyto základní pěstitelské kroky je potřeba si osvojit, aby se kulkasu dařilo. Moc toho ke svému růstu nepotřebuje, ale aby vytvářel nové výhony, umístěte ho tam, kde bude mít rozptýlené světlo. Ideální může být světlá chodba, kde na něj nebudou dosahovat sluneční paprsky, které by ho spálily. Co se týká teplot, bohatě mu stačí ta pokojová. Pokud jej však máte na chodbě, kde je například 18 °C, nevadí mu to. Je třeba ale myslet na to, že čím nižší teploty, tím méně bude potřebovat zálivky.  

Zamiokulkas

Jak zalévat zamiokulkas

V letním období zamiokulkas zaléváme jednou za deset dní do misky. V zimním období intenzitu zálivky snížíme klidně na každých 14 dní, možná i méně, záleží na teplotě ve vaší domácnosti. Rostlina nesnese přemokření, pak reaguje žloutnutím nových výhonů a zahníváním kořenů. Čím ho ale potěšíte, tak je rosení nebo otírání listů od prachu. Má také rád pravidelné potírání listů rozkrojenou cibulí. Listy budou krásně vyživené a lesklé. 

Jak hnojit zamiokulkas 

Hnojivo zvolte tekuté pro sukulenty a rostlinu přihnojujte každé dva týdny. V zimě hnojení zcela vynechte, ale s výjimkou období, kdy začnou rašit nové výhony. To je někdy začátkem ledna. V této době přihnojujte. Jakmile se listy plně rozvinou, hnojení ukončete a začněte opět na jaře. 

Přesazování zamiokulkasu

Rostlinu je vhodné přesadit jednou za dva až tři roky. Ovšem malou a novou rostlinu byste měli přesadit jednou za rok, a to vždy na jaře. Co se týká zeminy, použijte substrát pro pokojové rostliny a smíchejte ho s rašelinou i pískem, aby byl co nejvíce prodyšný. Při přesazování byste také měli myslet na to, že horní část hlíz by měla být lehce nad substrátem.

Mohlo by Vás zajímat

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

zavřít reklamu
×
Reklama