Hnojivo pro okurky a správné sousedské plodiny zajistí bohatou úrodu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.05.2023 11:45
okurky

Domácí okurky mají nejen lepší chuť a obsahují značné množství vitamínů, ale také stojí méně. Abyste se mohli těšit z bohaté úrody pro celou rodinu, dopřejte jim jednoduché hnojivo.

K oblíbené zelenině patří nejen rajčata a papriky, ale i okurky. Celkově však patří mezi plodiny, které obsahují 95 % vody, což z nich činí nízkokalorické a osvěžující plody, které se hodí nejen při redukčních dietách, ale také v parném počasí, kdy tělu doplní tekutiny, ale také vitamíny a minerální látky. Co tedy pro okurky udělat, abyste sklízeli bohatou úrodu? 

Co nesázet k okurkám

Pokud chcete, aby se okurkám dařilo a prospívaly, určitě se vyhněte určitým sousedům. Určitě bychom je neměli vysazovat k bramborám. Ty totiž do půdy uvolňují látky, se kterými si okurky nerozumí. Stejně tak působí také jahody, rajčata, kedlubny, cibule, zelí či kapusta. K okurkám můžete vysévat kopr, hrách, kmín a fenykl. Mnoho zahrádkářů také nedá dopustit na ředkvičky poblíž okurek, které fungují jako ochrana před mšicemi.   

Čím okurky hnojit

Abyste vypěstovali bohatou úrodu okurek, nemusíte být zdatný zahradník. Dopřejte jim slunné místo, dokonale propustnou půdu, ochranu proti plísni, správnou zálivku a hnojení. Co se týká zálivky, nikdy nekropte listy, ale vydatnou zálivku aplikujte ke stonku. Pozor si dejte na blátivou krustu kolem stonku. Je třeba, aby zemina byla vlhká, ale zároveň je potřeba kořenům poskytnout vzduch, proto půdu občas opatrně okopávejte. Zbavujte se listů, které se dotýkají zeminy a ponechte horní listy, které budou sloužit jako stínění. V parných dnech zalévejte časně ráno a v podvečer, kdy nebude pálit slunce.

Hnojivo pro okurky a správné sousedské plodiny zajistí bohatou úrodu

Dále také okurkám dopřejte hnojivo. Není však potřeba, abyste jej kupovali, můžete si ho vyrobit z kopřiv, obsahují totiž dostatek dusíku. Před výsadbou sazenic nebo vysetím semen připravte kopřivy, které nasekáte či natrháte a vložíte je do vykopané jamky. Do ní vložte kopřivy, smíchejte je s trochou zeminy a zalijte. Nyní ještě přidejte vrstvu kompostu, zalijte a vysaďte sazeničky nebo vysejte semena a zasypte zeminou. Kopřivy se rozpadnou a poskytnou okurkám vydatné živiny. Zvolit také můžete kopřivovou jíchu, kterou nalijete k sazenicím. Jak nejlépe na jíchu z kopřiv, jsme pro vás připravili v minulém článku.

Hnojivo pro okurky a správné sousedské plodiny zajistí bohatou úrodu

Další možné živiny pro okurky

Mezi další osvědčená přírodní hnojiva patří droždí. Určitě byste jej neměli příliš koncentrovat. Jak připravit hnojivo z droždí, se můžete dozvědět z minulého článku. Dokonale také může posloužit hnojivo z mléka. To je samozřejmě taktéž důležité silně neředit.    

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

zavřít reklamu
×
Reklama