Jak na silné sazenice paprik, které budou bohatě plodit? Tato neobvyklá zálivka si s nimi poradí

autor Nikola Klementová publikováno 05.05.2023 04:00
papriky

Pěstování paprik není náročné, proto je může mít na své zahrádce i úplný začátečník. Potřebují však dostatek vláhy, ale také živin, aby bohatě plodily. Jakou vydatnou zálivku zvolit, aby tomu tak opravdu bylo?

Už se vám vyjímají sazenice na okenním parapetu a těšíte se na čas, kdy je vysadíte na záhon? Čas výsadby nám již pomalu klepe na vrátka, ale ještě je však potřeba necelé dva týdny vydržet. Nyní, ale také po výsadbě, můžete svým sazenicím dopřát vydatnou výživu. Znáte mléčné hnojivo? Dodá sazenicím potřebné minerály, které ke svému růstu a plození vyžadují. 

Před vysazením sazenic paprik na záhon

Každá sazenice paprik, kterou budete umísťovat na záhon, by měla být pevná, nepřerostlá a s prvními květními poupaty. Týden před výsadbou, tedy již na konci příštího týdne, začněte rostliny pomalu otužovat. Lépe se ujmou a celkově budou lépe růst. Denní teploty by měly být nad deset stupňů. Začněte tak, že sazenice umístíte nejdříve na pár hodin ven. Stále si ale dávejte pozor, aby je vítr nepolámal. Postupně doporučujeme čas prodlužovat, a to až do výsadby.  

Výsadba sazenic

Proč se sazenice vysazují až v druhé polovině května? Protože v květnu je půda většinou dostatečně prohřátá a již nehrozí pozdní mrazíky. Stále je ale potřeba počasí hlídat, popřípadě ihned zasáhnout a papriky na noc zakrýt netkanou textilií. Obecně by sazenice měly být umístěny na slunné místo, kde mají taktéž půdu obohacenou o humus.  

papriky

Záhon, kde jsou vysazeny papriky, průběžně zbavujte plevele. Pozor si však dávejte na kořeny paprik, které byste mohli poškodit. Papriky je také třeba zalévat více než rajčata, ale stále je potřeba dbát na to, aby půda nebyla přemokřená. Před každou zálivkou nechte půdu dostatečně proschnout. Jakmile se začnou tvořit plody, přidejte na zálivce, aby papriky byly velké a šťavnaté. Rostliny také nezapomeňte vysadit k tyčkám nebo jiným oporám. 

Hnojení paprik

Větší a bohatou úrodu přinese nejen správná péče, ale také správné hnojení. Sazenice paprik jistě pravidelně hnojíte, ale jakmile je vysadíte na záhon, bude potřeba jim dopřát další živiny, a to především po odkvětu. Už jste někdy slyšeli o hnojení pomocí mléka? Že ne? To je jistě škoda, protože takové mléko obsahuje dostatek vápníku, draslíku, hořčíku, ale také další vitamíny, například A, D, K a další. Díky jeho složení pomůže posílit rostliny paprik. Připravte si tedy 1 litr mléka a 1,5 litru vody. Směs promíchejte a rovnou aplikujte k paprikám. Množství si můžete volit dle toho, kolik sazenic máte. Mléčné hnojivo doporučujeme používat jednou týdně. Hnojivo z mléka však není jediným prostředkem k hnojení. Někdo dá raději přednost kupovaným hnojivům, jiní rádi využijí například slepičí trus, který má dokonalé účinky.    

Mohlo by Vás zajímat

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

Kuchyň
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd z jednoho pekáče pro ty, kteří nemají času nazbyt. Levné jídlo, ale tolik dobré

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama