Česnek a droždí jsou cennými surovinami, které zatočí se škůdci nejen na okurkách

autor Nikola Klementová publikováno 28.06.2023 10:42
okurky

Se škůdci na zahradě si spolehlivě poradí i přírodní prostředky, které si sami připravíme. Pokud tedy nechcete používat chemické postřiky, máme pro vás účinné řešení.

Mnoho zahrádkářů a pěstitelů dává přednost přírodním prostředkům, které si spolehlivě poradí se škůdci na rostlinách. Neobsahují chemické látky, proto nevadí, když je aplikujeme na rostliny, které již nasadily plody. Suroviny, jako jsou droždí a česnek, využívaly i naše babičky a spolehlivě tak bránily úrodu před nevítanými hosty, jako jsou mšice, svilušky a další. 

Proti škůdcům lze bojovat přírodní cestou

Na mšice spolehlivě platí voda, ocet a pár kapek jemného mycího prostředku. Také kopřivový výluh, ale i česnek, který je známý jako antivirotikum. A to jak pro lidský organismus, tak i pro rostliny. Velmi účinná složka česneku, zvaná Alicin, ochrání rostliny okurek, paprik, rajčat a dalších před mšicemi, sviluškami a různými larvami. V případě, že se na listech objevila plíseň, lze níže zmíněný postřik použít i na ni. Dokonce jej můžete využít i jako prevenci. 

česnek

Stačí 100 gramů česneku prolisovat, nastrouhat či rozmačkat a vysypat do 4 litrů odstáté nebo nejlépe dešťové vody. Nechte do druhého dne odstát, přelijte směs přes plátýnko do lahve s rozprašovačem a aplikujte na rostliny. Aplikace se doporučuje večer, kdy nesvítí slunce a nefouká vítr. Také by jistě nemělo pršet. 

Hnojivo, které podpoří růst a bohatou úrodu

Česnek lze také využít jako hnojivo pro rostliny zeleniny, okrasné rostliny, ale také pro pokojovky. A pokud jej smícháte s droždím, získáte hnojivo, které obsahuje mnoho prospěšných látek podporující růst, vývoj kořenového systému a bohaté plození mnohých rostlin. Obecně platí, že hnojivo z droždí by nemělo být příliš ředěno. Smíchejte tedy čtyři kostky droždí v jednom litru vody a do tekutiny prolisujte 5 stroužků česneku. Tekutinu nechte 2 dny odstát. Poté přelijte a zřeďte se 4 litry dešťové vody. Hnojivo aplikujte na zahradě, ale také klidně na pokojové rostliny.     

Mohlo by Vás zajímat

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Ford
publikováno 16. 2. 2024 autor Petr Dostál

Generální ředitel Fordu je otevřený spolupráci s konkurenty, aby mohl konkurovat Číně

zavřít reklamu
×
Reklama