Sazenice rajčat: Pokud se vyhnete několika chybám, úroda bude bohatá

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 04.04.2023 12:19
sazenice rajčat

Vypěstovat si vlastní zeleninu je vždy nejlepší. Pokud se vám již sazeničky vyjímají na parapetu, vyhněte se několika chybám, abyste se mohli radovat z bohaté úrody.

Domácí zelenina má nejen lepší a výraznější chuť, ale také neobsahuje chemické látky! A jak jistě víte, čím méně chemie tělu poskytneme, tím lépe. Tesknit nemusí ani ti, kteří bydlí v panelovém domě a nemají zahradu. Zrovna rajčata můžete pěstovat v kýblech i na balkoně. Jak ale na sazenice, aby plodily bohatě a ty nejchutnější rajčata? 

Správné podmínky pro semena

S největší pravděpodobností máte sazenice již na parapetu. Ty rajčata, která půjdou do skleníku, se mohou vysévat již v únoru. Naopak ta, která vysázíte do záhonu, se začínají předpěstovávat přibližně v půlce března. Je také dobré vědět, že bohatá úroda začíná již u semen. Těm je potřeba poskytnout správnou péči. Aby semena dobře vyklíčila, dopřejte jim během dne teplotu nad 20 °C. Přes noc by teplota neměla klesnout pod 12 °C. Jakmile se objeví lístky rostlinek, bude potřeba je takzvaně přepikýrovat do květináčků.

Určitě také pečlivě vybírejte odrůdu. Pokud jste nestihly vysít semena, můžete si koupit sazenice. Doporučujeme odrůdu Matina, která se pyšní velké popularitě, má sladké a výborné plody a dobře odolává nemocem. Nyní ale zpět k tomu, jakým chybám se vyhnout, aby rostliny bohatě plodily.   

Jakým chybám se vyvarovat?

Stále se vám nevyjímají malé sazenice na parapetu? Na vině může být špatně zvolená zemina. Proto se doporučují výsevní substráty, které jsou přesně namíchané pro semínka. Nejsou těžké a díky nim se voda lépe odpařuje. Jakmile se však budete chystat na přesazování malých rostlinek, zvolit již můžete zahradnický substrát. Nezapomínejte sazenice jednou za dva týdny přihnojovat. 

sazenice

Je také možné, že vám sazenice odumírají, na vině může být nevhodná zálivka. Pokud malé sazeničky přeléváte, mohou uhnívat kořínky. S tím samozřejmě úzce souvisí zvolený substrát. V počátcích se doporučuje rostlinky spíše rosit, nezalévat proudem. Také se snažte nenalévat vodu přímo na lístky. 

Nevhodně zvolené místo je dalším problémem, který může sazenice zničit. Mladým rostlinkám neprospívají přímé sluneční paprsky. Z toho důvodu na jižní či západní okno sazenice neumísťujte. Pozor si však dávejte i na průvan.        

Než sazenice umístíme ven

Než mladé rostliny rajčat umístíte ven, bude dobré je postupně otužovat. Až budou rostlinky větší, začněte s mírným otužováním. To znamená, že jakmile teploty venku dovrší deseti až patnácti stupňů, umístěte je na okno či balkon. Ven je vysazujeme až přibližně v polovině května, kdy nehrozí přízemní mrazíky. 

V době růstu a nasazování květů můžete rostliny přihnojit kopřivovým hnojivem, takzvanou jíchou. 

Mohlo by Vás zajímat

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

zavřít reklamu
×
Reklama