Jak mít silné a zdravé sazenice: Připravte jim účinné a jednoduché hnojivo

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.03.2023 10:03
sazenice

Máme tu krásné jaro a s ním také přichází předpěstování sazenic. Mnohým zahrádkářům se již na parapetech vyjímají sazenice rajčat a paprik, které patří mezi oblíbené. Jak ale dodat sazenicím na síle?

Okurky, papriky a rajčata se u nás pěstují opravdu hojně. Není se jistě čemu divit. Kdo by si nechtěl pochutnávat na vlastní šťavnaté zelenině, která se s tou kupovanou nemůže srovnávat? Aby tomu tak opravdu bylo, bude potřeba začít již u sazenic. Mimo toho, že jim poskytnete správný substrát a podmínky, měli byste jim zajistit i výživu. Ta je pro zdatný růst zásadní. Jaké hnojivo můžeme sazenicím dopřát? 

Sazenice potřebují správnou péči

Všechny rostliny potřebují správnou péči – jinak tomu nebude ani u sazenic oblíbené zeleniny. Pro zdravý růst jste jistě zvolili správný substrát, který je výživný. Dále pak hlídáte vlhkost a dostatek sluníčka a tepla. Z toho důvodu se sazenice umísťují na slunečný parapet. Pozor si však dávejte na přílišnou vlhkost, která může zapříčinit vznik plísní. 

sazenice rajčat

V případě, že jim zajistíte tyto jednoduché podmínky, sazenice krásně porostou. Jakmile rostlinky povyrostou, vytvoří pevný kořenový systém, několik zdravých listů, je čas na to, abyste jim dodali přiměřenou dávku živin. Výživu jim můžete poskytnout pomocí kupovaného hnojiva, ale taktéž si jej můžete doma jednoduše připravit. Pozor si však dávejte na jeho sílu, aby nepoškodilo kořenový systém křehké rostlinky. Jaké hnojivo připravit?

Připravte si domácí hnojivo

Každý víme, že hnojiva bez zbytečných chemických látek jsou vhodnější nejen pro nás, ale také pro životní prostředí. Navíc lze říci, že ta, která připravíme doma, poskytnou sazenicím, ale i jiným rostlinám potřebné živiny pro správný růst, vývoj a později také bohaté plození. Pro jeho přípravu budete potřebovat popel ze dřeva a cibulové slupky. Samozřejmostí bude také voda, ale nikoli ta z kohoutku, nýbrž dešťová či odstátá. Pokud bydlíte u řeky či u potoka, neváhejte a použijte tuto vodu. Dále také, pokud máte rybičky, použijte akvarijní vodu. 

popel

Nasbírejte si dostatek cibulových slupek – přibližně osm hrstí, vložte je do dvoulitrové zavařovací lahve, zalijte vlažnou vodou a odložte na tmavé místo louhovat (stačí jeden den). Další den přidejte 100 gramů jemného popela a promíchejte. Následně smíchejte s dvěma litry odstáté či vámi zvolené vody a zalijte sazenice. Hnojivo uchovávejte v chladu, temnu a sazenice přihnojujte jednou za 10-12 dnů.  

Tip: Jakmile sazenice rajčat, paprik či okurků vysadíte ven, můžete je v době růstu a nasazování květů přihnojit jíchou

Mohlo by Vás zajímat

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

zavřít reklamu
×
Reklama